„Хепи енд“ премиерно во битолскиот театар

Претставата „Хепи енд“ од авторот Идо Нетанјаху, во режија на Благој Мицевски, е најновата премиера на Битолски народен театар, која премиерно ќе биде изведена в недела, на 14 јуни, во 20 часот. Драматургијата ја изработи Оливера Павловиќ, а музиката е на Марјан Неќак.

Повеќе: „Хепи енд“ премиерно во битолскиот театар

„Види музика, слушни слика, добиј книга“ ќе се одржи на 18 јуни

Традиционалниот мултимедијален спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга“, годинава осми пат ќе се одржи на 18 јуни (четврток), повторно во Градскиот парк во 21 часот.

Повеќе: „Види музика, слушни слика, добиј книга“ ќе се одржи на 18 јуни

Изложена импозантата колекција уметнички дела на „Пивара Скопје“

Повеќе од 100 уметнички дела од познати македонски сликари, сопственост на „Пивара Скопје“, беа изложени денеска во Порта „Македонија“.

Повеќе: Изложена импозантата колекција уметнички дела на „Пивара Скопје“

Повеќе од 300 изведувачи ќе настапат на фестивалот „Пеце Атанасовски“

Собранието на фестивалот „Пеце Атанасовски“, денеска, на состанок во Институтот за фолклор „Марко Цепенков“, ја детализираше годинашната програма, која ќе го врати и традиционалното дефиле на учесниците во центарот на Прилеп.

Повеќе: Повеќе од 300 изведувачи ќе настапат на фестивалот „Пеце Атанасовски“

„Партибрејкерс“ премиерно ќе настапат во Битола

Оваа година главни ѕвезди на големата сцена на Широк сокак во рамките на фестивалот „Битола – Отворен град 2015“ се познатата белградска рок-група „Партибрејкерс“.

Повеќе: „Партибрејкерс“ премиерно ќе настапат во Битола

Промоција на стихозбирки на Мирослав Валек и на Војтех Михалик

Денеска, со почеток од 13 часот, во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, пред македонската публика ќе бидат претставени неодамна објавените стихозбирки на македонски јазик, од двајца великани на словачката книжевност: Мирослав Валек – „Минута пред заспивање“ и Војтех Михалик – „Еротикон“.

Повеќе: Промоција на стихозбирки на Мирослав Валек и на Војтех Михалик

Концерт на американските електронски музичари „Волтер Грос“ и „Теншан“ во културниот центар „Кула“

Како вистинско електронско освежување Кула ви ги претставува американските музичари Волтер Грос и Теншан. Помеѓу мрежа од кабли и електронски уреди ќе имате прилика да го восприемите експерименталниот електронски звук на американската сцена на 02 јуни (вторник) со почеток во 20.00 часот. Со вистинско задоволство, тимот на Кула ви ги носи најновите форми на електроника преку неконвенционални битови, мутирани вокали и магма од перкусии.

Повеќе: Концерт на американските електронски музичари „Волтер Грос“ и „Теншан“ во културниот центар „Кула“

Самостојна изложба на Мирослава Микица Трујкановиќ во Прилеп

Во галеријата на НУЦК „Марко Цепенков“, Прилеп, в четврток, 28 мај, со почеток во 20 часот ќе биде отворена самостојната изложба на авторката Мирослава Микица Трујкановиќ.

Повеќе: Самостојна изложба на Мирослава Микица Трујкановиќ во Прилеп

Филмскиот фестивал „Астерфест“ почнува утре

Единаесеттото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ почнува утре, 27 мај, во големата сала на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица.

Повеќе: Филмскиот фестивал „Астерфест“ почнува утре

Изложба: „Македонија така далечна, а така блиска“ во Загреб

Од денеска, до 28 мај, во зградата на Хрватската матица на иселениците во Загреб, Македонското културно друштво „Охридски бисер“ ја организира културна манифестација: „Денови на македонската култура“.

Повеќе: Изложба: „Македонија така далечна, а така блиска“ во Загреб

Страница 9 од 11