Изложба на уникатен, рачно изработен накит

Во понеделник во Концепт 37, ќе се отвори изложба на уникатен, рачно изработен накит.

Повеќе: Изложба на уникатен, рачно изработен накит

Објавен романот „Првото второ доаѓање“ од Алексеј Слаповски

Неодамна, издавачката куќа „Слово“ од Скопје, во едицијата „Сто словенски романи“, го објави романот „Првото второ доаѓање“ од Алексеј Слаповски, еден од најчитаните и најпреведуваните современи руски романи.

Повеќе: Објавен романот „Првото второ доаѓање“ од Алексеј Слаповски

Gillan: Да се пее со симфониски оркестар за мене е луксуз!

Во сабота ќе се случи концертот на големиот Ian Gillan, со бендот на Don Airey и Македонската филхармонија во Скопје.

Повеќе: Gillan: Да се пее со симфониски оркестар за мене е луксуз!

Излезе од печат „Зборот остава траги“ од Тони Димков

Издавачката куќа „Магор“ известува дека во едицијата „Дијалози“ излезе од печат книгата „Зборот остава траги“ на Тони Димков, реномиран новинар од областа на културата и уметноста.

Повеќе: Излезе од печат „Зборот остава траги“ од Тони Димков

Познати добитниците на Наградата „13 Ноември“

Одборот за доделување на Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје, во вторник, по спроведеното тајно гласање, и официјално ги објави добитниците на Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје за 2016 година.

Повеќе: Познати добитниците на Наградата „13 Ноември“

Промоција на бестселерот „Убиство во хотел Босфор“

Организацискиот тим на Фестивалот на европската книжевност „BookStar“ го најавува гостувањето на турско-германската писателка Есмахан Ајкол, на која ќе ѝ биде доделена наградата „BookStar“ за најчитана книга помеѓу две изданија на Фестивалот.

Повеќе: Промоција на бестселерот „Убиство во хотел Босфор“

Во Старата скопска чаршија обновена фасада од крајот на XIX век

Старата скопска чаршија полека го враќа својот сјај и значењето кое го имала во минатото за скопјани, а во петокот беше преставена и завршената третата фасада на објектотот на улицата „Подграѓе“ бр. 57 кој поттекнува од крајот на XIX и почетокот на XX век.

Повеќе: Во Старата скопска чаршија обновена фасада од крајот на XIX век

Непознато сценарио на Бергман ќе биде екранизирано

Непознато сценарио коешто го напишал славниот шведски режисер Ингмар Бергман за соработката со исто така големите имиња од светската кинематографија Италијанецот Федрико Фелини и Јапонецот Акиро Куросава ќе биде преточени во фил од шведската режисерка Сузане Остен.

Повеќе: Непознато сценарио на Бергман ќе биде екранизирано

Никола Маџиров учествува на Интернационалниот поетски фестивал во Осло

Во престолнината на Норвешка, во петокот вечерта започна поетскиот фестивал кој ќе трае до неделата, а на кој со своето творештво ќе се претстави и македонскиот поет Никола Маџиров.

Повеќе: Никола Маџиров учествува на Интернационалниот поетски фестивал во Осло

Отворена изложба за Кокино и промоција на книга во КИЦ Софија

Во Културно-информативниот Центар на Република Македонија во Софија во петокот вечерта беше отворена изложбата на фотографии „Кокино-мистичен шепот низ вечноста“ и истовремено беше промовирана книгата „Портал на сонцето“ поетски избор од 42 современи поети од Македонија, на бугарски јазик.

Повеќе: Отворена изложба за Кокино и промоција на книга во КИЦ Софија

Страница 10 од 101