ЕУ, САД, ОБСЕ и НАТО: Властите не ги обезбедија пратениците и новинарите

Шефовите на делегацијата на ЕУ во Скопје, американската амбасада, минисјата на ОБСЕ и канцеларијата на НАТО во заедничка изјава најостро го осудија, како што наведуваат, организираниот напад во Парламентот кој се случи вчера.

Повеќе: ЕУ, САД, ОБСЕ и НАТО: Властите не ги обезбедија пратениците и новинарите

ЗЕКИРИ ОБЕЛОДЕНИ ШОКАНТНИ ДЕТАЛИ: Дел од толпата имаше радиостаници и оружје

Беше очигледно дека луѓето кои упаднаа во парламентот се добро организирани, раскажува пратеникот Мухамед Зекири за Дојче веле, со детали за синоќешните инциденти во Собранието.

Повеќе: ЗЕКИРИ ОБЕЛОДЕНИ ШОКАНТНИ ДЕТАЛИ: Дел од толпата имаше радиостаници и оружје

ТРИ ИЛЈАДИ ЧЛЕНОВИ НА СДСМ БИЛЕ НА ГОТОВС ПРЕД СЕДИШТЕТО - Функционерите кои биле затворени во парламентот им рекле да не доаѓаат за да не се судрат со насилниците

Околу две илјади до три илјади членови на СДСМ, според Спасовски биле пред партиското седиште, но им било посочено да не доаѓаат кон Собранието.

Повеќе: ТРИ ИЛЈАДИ ЧЛЕНОВИ НА СДСМ БИЛЕ НА ГОТОВС ПРЕД СЕДИШТЕТО - Функционерите кои биле затворени во...

Спасовски: Луѓето со фантомки беа вооружени со пиштоли и ножеви

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски во интервју за “360 степени“ на телевизија Алсат откри дека дел од луѓето со фантомки кои влегоа во Собранието биле вооружени.

Повеќе: Спасовски: Луѓето со фантомки беа вооружени со пиштоли и ножеви

Кривична пријава против познат македонски градоначалник

НК КР Македонски Брод поднесе кривична пријава против М.В. (58) од Македонски Брод, градоначалник на општина Македонски Брод, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“.

Повеќе: Кривична пријава против познат македонски градоначалник

НАСИЛНИЦИТЕ И СЕ НАФРЛИЛЕ СО БЕЗБОЛ ПАЛКИ: Жена вработена во Сообрание доживеала хорор

На 27.04.2017 година во 23.05 часот во ЕИК Скопје, Ј.Ш.Л. (63) од Скопје, вработена во Собранието на Република Македонија, пријавила дека истиот ден околу 18.30 во Собранието, во нејзината работна канцеларија, додека извршувала службени задачи, од страна на поголема група непознати маскирани лица била физички нападната со повеќе удари во пределот на телото.

Повеќе: НАСИЛНИЦИТЕ И СЕ НАФРЛИЛЕ СО БЕЗБОЛ ПАЛКИ: Жена вработена во Сообрание доживеала хорор

Демолиран штаб на ДПМНЕ

На 27.04.2017 година во 22.22 часот во ЕИК Скопје, Д.Т. пријавил дека непознат сторител со камења извршил оштетување, односно искршил стакло од штабот на ПП „ВМРО - ДПМНЕ“, лоциран на ул. „Цветан Димов“, информира МВР.

Повеќе: Демолиран штаб на ДПМНЕ

Груевски: Не повикувам на насилство, тие од партиското опкружување дошле по своја лична одлука

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски“ во „Топ тема“ на Телма изјави дека нема никаква улога во крвавите настани во Парламентот, а тие од неговото блиско партиско опкружување што се видени дека учествуваат, отишле таму по своја одлука.

Повеќе: Груевски: Не повикувам на насилство, тие од партиското опкружување дошле по своја лична одлука

Шекеринска: Луѓето беа дојдени да нè убијат

Вчера имавме обид за линчување на пратениците од луѓе кои беа платени и пратени, изјави Радмила Шекеринска, во остувањето во петок вечер во Телевизија 24.

Повеќе: Шекеринска: Луѓето беа дојдени да нè убијат

Оливер Спасовски: Добивавме закани дека ќе бидеме заколени

Нема посериозен инцидент од влез на протестанти во институциите, изјави пратеникот Оливер Спасовски во вечершната емисија 360 степени на Алсат-М.

Повеќе: Оливер Спасовски: Добивавме закани дека ќе бидеме заколени

Страница 1 од 1316