ЕВН Македонија дел од глобалната акција „Час на планетата земја“

Со симболично исклучување на електричната енергија од логото на зградата во Скопје и во сите Корисничко енергетски центри низ земјава, на 25. март од 20:30 до 21:30 часот, „ЕВН Македонија“ и годинава се приклучува на глобалната акција „Час на планетата земја“.

Повеќе: ЕВН Македонија дел од глобалната акција „Час на планетата земја“

ЗАЕВ - БАБИЌ: Нов собраниски претседател во понеделник, а нова Влада во...

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, претпладнето се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ.

Повеќе: ЗАЕВ - БАБИЌ: Нов собраниски претседател во понеделник, а нова Влада во...

АРМ ќе одбележи 25 години од преземањето на најголемиот воен објект од тогашна ЈНА во Македонија

Армијата на Република Македонија во рамки на активностите за одбележување на 25 години од постоењето во петок со воена свеченост во касарната „Илинден“ во Скопје, ќе го одбележи преземањето на најголемиот воен објект во Република Македонија од тогашната ЈНА.

Повеќе: АРМ ќе одбележи 25 години од преземањето на најголемиот воен објект од тогашна ЈНА во Македонија

Мал број на лица со посебни потреби завршуваат високо образование

Според информациите со кои располага тимот на проектот „Градење капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија“ кој е поддржан од ЕУ, а спроведуван од Фондацијата за одржлив економски развој ПРЕДА Плус во соработка со Здружението на студенти и младинци со хендикеп, во 2015 година само 49 лица со хендикеп завршиле високо образование, 5 станале магистри, а не е забележан ниту еден случај на успешно завршени докторски студии.

Повеќе: Мал број на лица со посебни потреби завршуваат високо образование

Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во петокот се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ, пришто разговараа за потребата од што побрза разврска на политичката криза во Македонија, соопштуваат од партијата.

Повеќе: Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Македонија повторно дел од акцијата „Часот на планетата Земја“

Осма година по ред, Македонија се вклучува во одбележувањето на најголемата светска еколошка акција „Часот на планетата Земја“, кога во 20:30 часот по локално време, во период од еден час во мрак ќе потонат над 178 земји и 7000 града ширум светот.

Повеќе: Македонија повторно дел од акцијата „Часот на планетата Земја“

ДС: Уште два дена до кулминација на кризата

Демократскиот сојуз смета дека парламентарно мнозинство треба во следните два дена да постигне компромис со ВМРО-ДПМНЕ со цел да се избере претседател на Парламентот, а потоа на мирен начин да се избере реформска Влада.

Повеќе: ДС: Уште два дена до кулминација на кризата

Кривична против маж, кој упатувал вербални навреди и закани по животот на сопругата

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „загрозување на сигурноста“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.И. (38) од Охрид.

Повеќе: Кривична против маж, кој упатувал вербални навреди и закани по животот на сопругата

ВМРО-ДПМНЕ: Тиранската платформа ќе ја разнебити Македонија и ќе ја претвори во бинационална држава

„Тиранската платформа е против уставна и нејзиното прифаќање ја втурнува Македонија во процес на федерализација. Оваа Тиранска Платформа има за цел да ја разнебити Македонија и да ја претвори од мултиетничка во бинационална држава“, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе: ВМРО-ДПМНЕ: Тиранската платформа ќе ја разнебити Македонија и ќе ја претвори во бинационална држава

Страница 1 од 1210