Тешка кражба во Боговиње

На 23.01.2016 година во 11,40 часот во ПО-Камењане, А.М.(56) од с.Ново село-Боговиње, пријавил дека во неговата куќа од страна на непознат сторител била извршена тешка кражба на тој начин што насилно делувал на влезната врата, влегол внатре, се упатил на спратот од куќата, каде од една од  собите одзел 20 златни лири, златен прстен и 1800 евра, а потоа го напуштил лице местото.

Повеќе: Тешка кражба во Боговиње

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА АКТУЕЛЕН ГРАДОНАЧАЛНИК - МВР излезе со детали за ...

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело “злоупотреба на службена положба и овластување“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против З.С.(44) од струшкото село Ливада, Р.Х.(48) од Велешта, Ѓ.Д.(50) од Струга и В.Л.А.(60) од Скопје.

Повеќе: КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА АКТУЕЛЕН ГРАДОНАЧАЛНИК - МВР излезе со детали за...

НОВА СТРАОТНА ТРАГЕДИЈА: Во страшната сообраќајка загина ...

На 24.01.2016 година околу 05,00 часот на магистралниот пат А-2, Кичево-Гостивар, на м.в.„Сеферов бунар“, се случила сообраќајна незгода во која ПМВ„Голф“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Деар Д. од с.Србица-Кичево, при престигнување на друго ПМВ излетал од коловозот, при што со повреди се здобил возачот и совозачот Л.Ќ. од Кичево.

Повеќе: НОВА СТРАОТНА ТРАГЕДИЈА: Во страшната сообраќајка загина...

СТРАОТНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ПРИЛЕП - МВР јавува за осумина итно пренесени во болница

На 23.01.2016 година околу 19,30 часот во Прилеп на ул.„Биди Маж“, во станот сопственост на Н.Ч., откако ја  намонтирал плинската боца на печката, по кратко време забележал пламен на печката, по што ја изнел во заедничкиот ходник од зградата, по што била повикана екипа од ТППЕ-Прилеп.

Повеќе: СТРАОТНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ПРИЛЕП - МВР јавува за осумина итно пренесени во болница

ЕКСПЛОЗИЈА ВО КУМАНОВО: Настанал и пожар

На 23.01.2016 година околу 18,30 часот во Куманово на ул.„Васил Драгомански“, во подрумските простории од влезот, настанала експлозија на електричните броила при што дошло до прекин на електричната енергија.

Повеќе: ЕКСПЛОЗИЈА ВО КУМАНОВО: Настанал и пожар

ЕУ со радикален план за спречување на мигрантите: целосно затворање на македонско-грчката граница?

Лидерите на Европската унија(ЕУ) разгледуваат ‘радикален план за запирање на напливот на имигранти преку Балканот’ и целосна блокада на македонската граница со Грција, така што грчките власти ќе бидат принудени итно да поработат на заштитата на надворешните граници на Унијата, тврди во сабота британскиот весник Financial Times.

Повеќе: ЕУ со радикален план за спречување на мигрантите: целосно затворање на македонско-грчката граница?

МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Еве со каква информација излезе УХМР

За време на викендот ќе се задржи стабилно, суво и студено време со ниски утрински температури, кои на повеќе места ќе се спуштат под -10 степени.

Повеќе: МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Еве со каква информација излезе УХМР

Умерен интензитет на сообраќајот

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои, по наместа влажни коловози. Поради ниски температури, на повисоките планински и осојничави места можна е појава на голомразица.

Повеќе: Умерен интензитет на сообраќајот

СДСМ: Груевски повеќе не располага со парите од народниот буџет

Граѓаните му го одземаа правото на Никола Груевски да ги користи нивните пари, како да ги вади од свој џеб, а не од народниот буџет, реагираат од СДСМ на идеите изнесени од страна на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на трибина на институтот „Павел Шатев“.

Повеќе: СДСМ: Груевски повеќе не располага со парите од народниот буџет

Страница 1039 од 1303