Полицијата фати две лица кои се сомничат дека украле женска ташна полна со накит вреден 300.000 денари

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Е.П.(26) и П.Р.(23), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“. Пријавените, на 17.12.2015 година, во Скопје на бул. „АВНОЈ“ влегле преку прозор од приземен стан и извршиле тешка кражба, при што одзеле женска ташна во која имало златен и сребрен накит и рачен часовник, стекнувајќи се со противправна имотна корист од 300.000 денари.

Повеќе: Полицијата фати две лица кои се сомничат дека украле женска ташна полна со накит вреден 300.000...

Детали за настанот во Струмица

На 21.12.2015 година во 23.30 часот во ПС-Струмица, П.А.(62) од Струмица, пријавил дека истиот ден околу 21.30 часот од дома во непознат правец се оддалечила неговата сопруга М.А.(62).

Повеќе: Детали за настанот во Струмица

Во Кукуречани пронајдена минофрлачка граната со калибар од 82 мм

На 21.12.2015 година во 12.00 часот во СВР-Битола, Љ.С. од с.Кукуречани, битолско, пријавил дека во дворот од неговата куќа при изведување градежни работи пронашол една минофрлачка мина кал.82мм од Првата Светска војна.

Повеќе: Во Кукуречани пронајдена минофрлачка граната со калибар од 82 мм

СТРАШНА НЕСРЕЌА НА МЕСТОТО РУДИНА - Паднал од бетонска плоча висока три метри, во бесознание итно е префрлен во Скопје

На 21.12.2015 година околу 11.00 часот во с.Чегране, гостиварско, на м.в.„Рудина“, дошло до несреќен случај во кој М.Б.(28) од с.Чегране, изведувајќи градежно-фасадерски работи на куќата сопственост на А.Н.(22), паднал на бетонска подлога од околу три метри височина.

Повеќе: СТРАШНА НЕСРЕЌА НА МЕСТОТО РУДИНА - Паднал од бетонска плоча висока три метри, во бесознание итно...

ИЗВАДИЛ ГАСЕН ПИШТОЛ СРЕДЕ УЧИЛИШТЕ И СЕ ЗАКАНИЛ - Еве што се случило во О.У. Сами Фрашери

На 21.12.2015 година околу 10.40 часот во с.Пирок,тетовско, пред влезната врата од ОУ„Сами Фрашери“, петнаесетгодишник од с.Камењане почнал вербална расправија со тројца ученици кои потоа влегле во училиштето.


Повеќе: ИЗВАДИЛ ГАСЕН ПИШТОЛ СРЕДЕ УЧИЛИШТЕ И СЕ ЗАКАНИЛ - Еве што се случило во О.У. Сами Фрашери

ТЕЖОК ИНЦИДЕНТ ВО АРАЧИНОВО: Некој затропал на портата, а кога газдата отворил....

На 21.12.2015 година околу 18,00 часот во с.Арачиново Е.Б.Б.(71) пријавил дека било извршено насилство од две лица во неговата куќа. Додека седел со неговата сопруга Ф.Б. некој затропал на влезната порта, и кога ја отворил вратата Ф.М. и Ш.М. веднаш го турнале на земја и влегле во дворот, а Ф.М.извадил пиштол, го вперил во главата на Е.Б.Б., по што почнале да му се закануваат по неговиот животот и животот на неговото семејство, ако не им каже каде се наоѓа неговиот син А.Б., кој наводно им должел пари.

Повеќе: ТЕЖОК ИНЦИДЕНТ ВО АРАЧИНОВО: Некој затропал на портата, а кога газдата отворил....

СТРАШЕН ИНЦИДЕНТ ВО ТЕТОВО: Фрлен молотов коктел врз..

На 22.12.2015 година околу 04.00 часот во Тетово, на ул.„ЈНА“, од страна на непознат сторител бил фрлен молотов коктел кај угостителскиот објект „Бар Код“, при што е причинета материјална штета, а повредени лица нема.

Повеќе: СТРАШЕН ИНЦИДЕНТ ВО ТЕТОВО: Фрлен молотов коктел врз..

Почина познат македонски актер од Прилеп

Почина Блаже Алексоски - Глумецот (1933 - 2015), актер во пензија од театарот,,Војдан Чернодрински,, од Прилеп. Посмртните останки на Алексоски ќе бидат погребани денеска на Градските гробишта во Прилеп.


Повеќе: Почина познат македонски актер од Прилеп

Уапсени 19 лица за катастарски малверзации од над 5 мил. евра

Вкупно 19 лица од кои девет актуелни и двајца поранешни вработени во Агенцијата за катастар на недвижности, еден сопственик на приватна геодетска фирма од Скопје и седум лица кои незаконски се стекнале со недвижен имот се уапсени од страна на Финансиската полиција.

Повеќе: Уапсени 19 лица за катастарски малверзации од над 5 мил. евра

HRW: Македонија продолжува со практиката на сомнително притворање на мигрантите

Македонија ја обнови практиката на сомнително притворање на мигрантите и барателите на азил, соопшти организацијата за заштита на човекови права Human Rights Watch (HRW), наведувајќи дека македонските власти ова го оправдуваат преку желбата да обезбедат сведочење на овие луѓе во кривичните постапки против оние кои се осомничени за шверц на мигранти.

Повеќе: HRW: Македонија продолжува со практиката на сомнително притворање на мигрантите

Страница 1039 од 1216