Демонстрантите блокирани - полицијата не ги пушта кон ЕУ центарот

Демонстрантите од Влада се упатија кон ЕУ Инфо центарот, но полицијата ги блокира со силно присуство и метални барикади.

Повеќе: Демонстрантите блокирани - полицијата не ги пушта кон ЕУ центарот

Демонстрантите на кратко се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Демонстрантите на денешните протести во Скопје на кратко се судрија со полицијата, јави Мета.мк на својот Твитер профил.

Повеќе: Демонстрантите на кратко се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Демонстрантите пееја „Во борба, македонски народе!“ (ВИДЕО)

Песните „Во борба, во борба, во борба, македонски народе“ и „А бре, Македонче“, вечерва одекнуваа од поставените звучници на терасата на канцеларијата на невладината организација „Младински клуб“,  на плоштадот „Македонија“, веднаш над споменикот на Цар Самоил.

Повеќе: Демонстрантите пееја „Во борба, македонски народе!“ (ВИДЕО)

БРАНОТ ПРОТЕСТИ СЕ ШИРИ НИЗ МАКЕДОНИЈА: Се протестира и во Прилеп, Битола, Кочани и Велес

Во тек се продемократските протести во Прилеп, Битола, Кочани и Велес против одлуката на претседателот Иванов за прекин на сите постапки против 56 политичари, информира Цивил.

Повеќе: БРАНОТ ПРОТЕСТИ СЕ ШИРИ НИЗ МАКЕДОНИЈА: Се протестира и во Прилеп, Битола, Кочани и Велес

Приведени тројца новинари - еве што се случува на протестите во Скопје

Тројца уредно пријавени косовски новинари се приведени кај зградата на Собранието и сé уште се наоѓаат во полициската станица – Центар, информира Цивил.

Повеќе: Приведени тројца новинари - еве што се случува на протестите во Скопје

Бејли и Орав ја смируваат ситуацијата на средби со граѓанските организации

Амбасадорите на САД и ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав деновиве имаат средби со претставниците на граѓанските организации, дознава „Мета“ од дипломатски извори.

Повеќе: Бејли и Орав ја смируваат ситуацијата на средби со граѓанските организации

Протестите да бидат мирни, да не се напаѓаат полицајците - порачува полицијата

Министерството за внатрешни работи апелира да нема никакво насилство на протестите што секојдневно се организираат.

Повеќе: Протестите да бидат мирни, да не се напаѓаат полицајците - порачува полицијата

Протестот продолжи кон Собрание: Демонстрантите им залепија срциња на штитовите на полицајците (ФОТО, ВИДЕО)

Илијадници граѓани откако прво пред Специјалното јавно обвинителство дадоа поддршка за работата на оваа институција, го продолжија протестот пред Собрание.

Повеќе: Протестот продолжи кон Собрание: Демонстрантите им залепија срциња на штитовите на полицајците...

ОБЈАВЕН РАСПОРЕД: Еве кога ќе се полага државна матура

Министерството за образование и наука и Државниот испитен центар информираат дека согласно Концепцијата за државна матура и завршен испит, екстерните испити од државната матура во учебната 2015/2016 година во јунскиот испитен рок ќе се реализираат според следната динамика:

Повеќе: ОБЈАВЕН РАСПОРЕД: Еве кога ќе се полага државна матура

УТРЕ ТЕМПЕРАТУРЕН ШОК: Ќе дува ветер со брзина над 80 километри на час!

Утре поради спуштање на постудена воздушна маса од север ќе дува засилен, а на моменти и силен северен ветер со брзина и над 80 км/час, особено вдолж Повардарието. Тоа ќе услови значително опаѓање на дневната температура за околу 10 степени.

Повеќе: УТРЕ ТЕМПЕРАТУРЕН ШОК: Ќе дува ветер со брзина над 80 километри на час!

Страница 1202 од 1694

JT Fixed Display