МВР предмалку излезе со ова соопштение

Во периодот од 00,00 до 24,00 часот на 24.11.2015 издадени се потврди на вкупно 1.794 странски државјани, од кои 905 се од машки пол, 322 се од женски, 483 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 84 деца кои патуваат без родител, на кои издадена е потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил.

Повеќе: МВР предмалку излезе со ова соопштение

Непрецизно Пржино: Груевски треба да поднесе оставка „навреме“, а Владата „во догледно време“

Работните групи на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, деновиве ги затвораат и проблемите во сферата на медиумите. Потоа од Договорот од Пржино, во декември, остануваат да се решат уште две важни одредници: оставка на премиерот Никола Груевски, да се избере нов премиер и да биде поднесено и првото обвиниение од специјалната обвинителка Катица Јанева.

Повеќе: Непрецизно Пржино: Груевски треба да поднесе оставка „навреме“, а Владата „во догледно време“

Страшен инцидент во Битола

На 22.10.2015 година СВР Битола до Основното јавно обвинителство Битола поднесе кривична пријава против 30 годишник од Битола поради основи на сомнение дека сторил кривично дело „Загрозување на сигурноста“.

Повеќе: Страшен инцидент во Битола

При реконструкција на железничката пруга во Куманово проанјдено топовска граната и панцирно зрно

На 23.11.2015 година во 08.45 часот во СВР-Куманово е пријавено дека на м.в „Гутев Рид“во близина на железничката станица во Куманово при изведување градежни работи за реконструкција на железничката пруга, пронајдени се неексплодирани една топовска граната со калибар 75мм и едно панцирно зрно со калибар 40 мм, најверојатно со потекло од Втората светска војна.

Повеќе: При реконструкција на железничката пруга во Куманово проанјдено топовска граната и панцирно зрно

ВО СТРАШНА СООБРАЌАЈКА ВО СКОПЈЕ ЗАГИНА ЕДНО ЛИЦЕ - Има и повеќе повредени!

На 23.11.2015 година околу 06.35 часот на автопатот Куманово-Скопје кај клучка Хиподром се случила е сообраќајна незгода помеѓу ПМВ„Волксваген Голф“ со скопски регистерски таблици и ПМВ „Волксваген Пасат “ со кумановски регистерски таблици при што едно лице починало , а четири се здобиле со телесни повреди .

Повеќе: ВО СТРАШНА СООБРАЌАЈКА ВО СКОПЈЕ ЗАГИНА ЕДНО ЛИЦЕ - Има и повеќе повредени!

ТЕЖОК ИНЦИДЕНТ ГО ПОТРЕСЕ СКОПЈЕ: Петмина нападнале 17 годишно момче кое завршило со видливи повреди по телото

На 23.11.2015 година околу 18.30 часот во Скопје, во близина на студенскиот дом „Сенич“, 5 непознати лица физички го нападнале И.А.(17) од Крива Паланка, ученик во АСУЦ „Боро Петрушевски“, а со привремен престој во ДСД„Томе Стефановски-Сенич“, при што му го одзеле мобилниот телефон марка „Алкател“, со што му е причинета материјална штета од околу 4.000 денари.

Повеќе: ТЕЖОК ИНЦИДЕНТ ГО ПОТРЕСЕ СКОПЈЕ: Петмина нападнале 17 годишно момче кое завршило со видливи...

СТРАШНА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ КУМАНОВО - СВ. НИКОЛЕ: Излета "пежо", 33 годишна жена итно пренесена во болница

На 23.11.2015 година околу 15.20 часот на регионалниот пат Куманово-Св.Николе на излез од с.Доброшане се случила сообраќајна незгода во која возачот К.М.(33) од Куманово управувајќи ПМВ „Пежо 207“ изгубила контрола над возилото и слетала надвор од коловозот од левата страна гледано во насока на движењето.

Повеќе: СТРАШНА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ КУМАНОВО - СВ. НИКОЛЕ: Излета "пежо", 33 годишна жена итно пренесена...

Иванов во Загреб на вонредниот самит на претседатели од `Процесот Брдо – Бриони`

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во среда ќе учествува на вонредниот самит на претседатели на „Процесот Брдо – Бриони“, кој се одржува во Загреб, а на кој главни теми се галобалните безбедносни предизвици, мирот и безбедноста во регионот и проширувањето на Европската унија и НАТО.

Повеќе: Иванов во Загреб на вонредниот самит на претседатели од `Процесот Брдо – Бриони`

Судар на два градски автобуса, повредени десетина лица

Приватен и автобус на ЈСП се судрија утрово околу 8 часот спроти трговскиот центар „Три бисери“ на булеварот „Јане Сандански“ во Аеродром.

фото Илустрација

Повеќе: Судар на два градски автобуса, повредени десетина лица

УХМР предмалку излезе со најновото метео предупредување во кое...

До петок нашето подрачје ќе биде под влијание на серија влажни бранови од Медитеранот кои ќе предизвикаат претежно облачно време со повремени врнежи од дожд, на планините со повремен снег.


Повеќе: УХМР предмалку излезе со најновото метео предупредување во кое...

Страница 1202 од 1292