Реновиран блокот Б во Гоце Делчев, првите станари ќе се вселат во понеделник

Еден од блоковите на најголемиот студентски дом во земјата „Гоце Делчев“ во Скопје, целосно е реновиран а првите станари во модернизираниот блок Б ќе се вселат во понеделник.

Повеќе: Реновиран блокот Б во Гоце Делчев, првите станари ќе се вселат во понеделник

Разрешената директорка од ОУ „11 Октомври“ не заминува од функцијата

Разрешената директорка на ОУ „11 Октомври“ од Скопје не заминува од својата функција, а родители на учениците бараат в.д директорт Васко Лазаревски, да ја извршува функцијата.

Повеќе: Разрешената директорка од ОУ „11 Октомври“ не заминува од функцијата

Обука за сообраќајната полиција за вршење увид во сообраќајки

Практична обука за Процедури за вршење увид во сообраќајни несреќи се одржа деновиве во Центарот за обука во Идризово во рамки на проект финансиран од ЕУ.

Повеќе: Обука за сообраќајната полиција за вршење увид во сообраќајки

Меѓународно основно училиште ќе биде отворено во Скопје

Меѓународно основно училиште ќе биде отворено во Македонија, како заеднички проект на Министерството за образование, Британскиот совет и Бирото за развој на образованието.

Повеќе: Меѓународно основно училиште ќе биде отворено во Скопје

СДСМ ќе направи сè Македонија да не ја изгуби препораката на ЕК

Опозициската СДСМ ќе направи сè да успее договорот од Пржино и Македонија да не ја изгуби препораката на Европската комисија за пристап кон ЕУ, потврди во петок лидерот на партијата Зоран Заев.

Повеќе: СДСМ ќе направи сè Македонија да не ја изгуби препораката на ЕК

Џонс Бос: Проактивна надворешна политика за промоција на сопствените интереси

Во рамки на посетата на заменик министерката за надворешни работи на Холандија, Рене Џонс Бос, на Македонија, а во организација на Дипломатската академија при Министерството за надворешни работи, во петокот се одржа обраќање на тема „Модернизација на дипломатијата “.

Повеќе: Џонс Бос: Проактивна надворешна политика за промоција на сопствените интереси

Годишно се иселуваат по 5.000 Македонци?!

На годишно ниво, откако ВМРО-ДПМНЕ е на власт, се иселуваат по 5.000 граѓани, тврдат пратениците од владејачката партија, додека опозициските пратеници сметаат дека тие бројки не се точни, затоа што се однесуваат на оние кои трајно се отселиле, а не и на оние кои се на привремен престој.

Повеќе: Годишно се иселуваат по 5.000 Македонци?!

Ахмети: Неспроведувањето на договорот ја држи во заложништво иднината на земјата

Многу важно договорот од Пржино целосно да се спроведе и без понатамошно одложување треба да биде комплетиран тимот на Специјалниот обвинител и да се достават останатите закони во Собранието, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети на средба со заменик американскиот амбасадор, Барт Путни.

Повеќе: Ахмети: Неспроведувањето на договорот ја држи во заложништво иднината на земјата

ГРОМ: Попоски претседавач на ЦО, Пренџов шеф на изборен штаб

Потпретседател на ГРОМ, Зоран Поповски е новиот Претседавач со Централниот одбор на партијата, а организациониот секретар Љупчо Пренџов ќе биде шеф на Централниот изборен штаб на партијата за претстојните парламентарни избори на 24 април 2016 година.

Повеќе: ГРОМ: Попоски претседавач на ЦО, Пренџов шеф на изборен штаб

Од зет му ја украл картичката и од банкомат му ги вадел парите

СВР Битола поднесе кривична пријава против 32 годишник од с.Големо Илино демирхисарско поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовлстено навлегување во компјутерски систем“.

Повеќе: Од зет му ја украл картичката и од банкомат му ги вадел парите

Страница 1434 од 1449