Иванов: Тероризмот е резултат на погрешното толкување на религијата

Борбата против тероризмот не смее да ги ограничи човековите права порача претседателот Ѓорге Иванов, на форумот што денеска се одржа во Каиро на тема „Демократската безбедност во време на екстремизам и насилство“, во организација Александриската Библиотека и на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“.

Повеќе: Иванов: Тероризмот е резултат на погрешното толкување на религијата

Утре сончево, а од понеделник СНЕГ ВО ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од источен и североисточен правец. Дневната температура ќе се движи од -2 до 7 степени.

Повеќе: Утре сончево, а од понеделник СНЕГ ВО ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!

МНР: Неприкосновено е правото на самоопределување, именување и идентитет на нациите

Секоја земја и нејзиниот народ има неприкосновено право на самоопределување и суверено да одлучува за своето именување и идентитет, истaкна во писмена изјава во петокот македонското министерство за надворешни работи во реакцијата на изјавата на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос дека „инсистирањето на името Македонија е фалсификување на грчката историја“, која ја оцени како провокација и неможност да се прифати реалноста.

Повеќе: МНР: Неприкосновено е правото на самоопределување, именување и идентитет на нациите

Патниот правец Македонски Брод – Здуње во прекин, отсечени 11 села

Патниот правец Македонски Брод – с.Здуње на кој гравитираат 11 села, не е прооден за секаков вид на сообраќај.

Повеќе: Патниот правец Македонски Брод – Здуње во прекин, отсечени 11 села

СЕ ОГЛАСИ САД ВО ВРСКА СО ФОРМИРАЊЕТО НА ВЛАДА ВО МАКЕДОНИЈА - Еве што порачаа!

Сега е важно политичките партии да преговараат, да најдат начин да формираат коалициона влада. Мошне е битно политичките лидери да работат што е можно побрзо и поефикасно и да постигнат договор, за ова да не биде предолг процес, вели заменик-помошникот државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот, Брајан Хојт Ји, во изјава за „Гласот на Америка“.

Повеќе: СЕ ОГЛАСИ САД ВО ВРСКА СО ФОРМИРАЊЕТО НА ВЛАДА ВО МАКЕДОНИЈА - Еве што порачаа!

СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА - Еве што ќе се случи со времето

Претпладне во западните и северните делови од земјата се уште ќе има врнежи, кои на планините ќе бидат од снег и таму снежната покривка ќе се зголеми за нови 10 до 20 см. На пониските места врнежите ќе бидат повремено од дожд. Ќе дува слаб до умерен претежно западен ветер.

Повеќе: СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА - Еве што ќе се случи со времето

УБК му одговорила на СЈО за користењето класифицирани податоци во „Тврдина 2“

Специјалното јавно обвинителство добило одговор од Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) на барањето за користење класифицирани информации во судската постапка за случајот „Тврдина 2“, потврдија за „Мета“ од кабинетот на Катица Јанева.

Повеќе: УБК му одговорила на СЈО за користењето класифицирани податоци во „Тврдина 2“

ДУИ ѝ врати на ВМРО-ДПМНЕ: Еве што порачаа!

Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот договор и со Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно, заокружувајќи ги на тој начин нормативните обврски од Охридскиот мировен договор, порачаа денеска од ДУИ, реагирајќи на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ дека нема да преговара и да дозволи двојазичност во Македонија и продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство.

Повеќе: ДУИ ѝ врати на ВМРО-ДПМНЕ: Еве што порачаа!

ВМРО-ДПМНЕ до ДУИ: Нема да дозволиме двојазичност и продолжен мандат на СЈО

Независно на исходот околу составувањето влада во следниот период, дали таа ќе се формира и кој ќе ја формира, ВМРО-ДПМНЕ нема да преговара и нема да дозволи промена на Уставот за воведување двојазичност на целата територија на државата и за продолжување на мандатот Специјалното јавно обвинителство (СЈО), стои во реакцијата на партијата по повод вчерашното соопштение на ДУИ.

Повеќе: ВМРО-ДПМНЕ до ДУИ: Нема да дозволиме двојазичност и продолжен мандат на СЈО

КАКВО ЌЕ БИДЕ ВРЕМЕТО? Еве што велат синоптичарите...

Утре претпладне во западните и северните делови од земјата се уште ќе има врнежи, кои на планините ќе бидат од снег и таму снежната покривка ќе се зголеми за нови 10 до 20 см. На пониските места врнежите ќе бидат повремено од дожд. Ќе дува слаб до умерен претежно западен ветер. Дневната температура ќе се движи од 0 до 9 степени.

Повеќе: КАКВО ЌЕ БИДЕ ВРЕМЕТО? Еве што велат синоптичарите...

Страница 4 од 1046