СЈО распиша оглас за вработување 30 советници и соработници

И покрај тоа што на СЈО му истече рокот да поведува обвиненија, во наредните три години, сепак, тие ќе продолжат да водат предистражни и истражни постапки. Специјалното јавно обвинителство распиша оглас за вработување на определено време на 30 советници и соработници. Огласот за вработување е објавен на интернет-страницата „Факултети мк“. 

Повеќе: СЈО распиша оглас за вработување 30 советници и соработници

ВМРО-ДПМНЕ и натаму тврди дека обвинетите не сакаат да бегаат

„ Ако некој од обвинетите имаше намера да побегне од државата, тоа досега ќе го направеше. Сведоци сме дека сите функционери на ВМРО-ДПМНЕ кои биле повикани во СЈО редовно се одзивале на поканите“, тврдеше утрово Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ, наспроти информациите дека полицијата не може да лоцира двајца од обвинетите.

Повеќе: ВМРО-ДПМНЕ и натаму тврди дека обвинетите не сакаат да бегаат

Заев: Голем чекор во интерес на македонскиот и бугарскиот народ

Договорот со Бугарија е во согласност со националните интереси на Р. Македонија и е голем чекор кој одговара на интересите на народите и на двете земји, рече премиерот Зоран Заев по објавувањето на усогласениот текст на договорот за добрососедство, пријателство и соработка со Бугарија, што ќе биде потпишан на 1 август во Скопје.
Договорот ќе биде потпишан на македонски и на бугарски јазик.

Повеќе: Заев: Голем чекор во интерес на македонскиот и бугарскиот народ

Демократски сојуз: Судството е во функција на криминалот

Демократскиот сојуз укажува на апсурдноста на логиката на судовите, извршувањето на одлуките за притвор да ги одлага по поднесена жалба.

Повеќе: Демократски сојуз: Судството е во функција на криминалот

Таравари: Седумтемина гостиварци хоспитализирани на Инфективната клиника се во стабилна состојба

Седумтемина пациенти од Гостивар, кои се хоспитализирани на Инфективната клиника, се во стабилна состојба, информира министерот за здравство, Арбен Таравари.

Повеќе: Таравари: Седумтемина гостиварци хоспитализирани на Инфективната клиника се во стабилна состојба

АМСМ: Зголемен интензитетот на сообраќајот надвор од градовите

Сообраќајот на државните патишта се одвива пo суви коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Повеќе: АМСМ: Зголемен интензитетот на сообраќајот надвор од градовите

Албанија дава силна поддршка за членство на Македонија во НАТО

Соработката на армиите на Македонија и Албанија е на високо ниво. Таа ќе се продлабочува и во однос на борбата против тероризмот.

Повеќе: Албанија дава силна поддршка за членство на Македонија во НАТО

Страница 4 од 1695

JT Fixed Display