ВМРО-ДПМНЕ НАЈАВУВА: Започнува процес на десоросоизација

- СДСМ и Сорос константно работат на уништување на граѓанскиот сектор и иницијативи, како и на независното новинарство во Република Македонија. СДСМ и Сорос се посветени на мисијата за уништување на демократијата преку директен и брутален напад на секоја мисла различна од нивната матрица, од диктатите на Бихаќка и идеите на Џорџ Сорос во изминативе 25 години, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе: ВМРО-ДПМНЕ НАЈАВУВА: Започнува процес на десоросоизација

УХМР предмалку излезе со ОВА МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ - Еве за што се работи

Утре претпладне во западните и северните делови од земјата се уште ќе има врнежи, кои на планините ќе бидат од снег и таму снежната покривка ќе се зголеми за нови 10 до 20 см.

Повеќе: УХМР предмалку излезе со ОВА МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ - Еве за што се работи

ФЗОМ го додели 10.000-тиот ваучер за ин витро

Фондот за здравствено осигурување на 3 јануари го додели 10.000-тиот ваучер за ин витро. Осигуреничката е на 43 годишна возраст од Скопје, со иницијали С.М.М.

Повеќе: ФЗОМ го додели 10.000-тиот ваучер за ин витро

Полицијата го уапсила К.З.З.

На 12.01.2017 година околу 15,00 часот во Скопје од страна на инспектор од БЈБ-СККДФ од слобода бил лишен бугарскиот државјанин К.З.З.(36) поради постоење основи на сомнение за изработка и употреба на лажна платежна картичка по чл.274 од КЗ на Р.М.

Повеќе: Полицијата го уапсила К.З.З.

АПСЕЊА ВО РЕСЕН: Полицијата го уапсила Ц.Г.

На 12.01.2017 година во 12,20 часот на ГП„Стење“ на влез во РМ, од страна на УПС приведен бил албанскиот државјанин Ц.Г. (49) бидејќи на СТОП листата евидира со мерка „Лиши од слобода“ врз основа на телеграма од МВР-БЈБ-ЦПС-СМПС, за кривично дело „трговија со луѓе и проституција“.

Повеќе: АПСЕЊА ВО РЕСЕН: Полицијата го уапсила Ц.Г.

ДРАМА СРЕДЕ СКОПЈЕ: Гореа две возила

На 12.01.2017 година во 22,50 часот, во Скопје на бул.„8-ми Септември“, опожарени биле ПМВ и тоа „Голф 2“ со скопски регистерски ознаки кое било целосно опожарено и ПМВ„Пасат“ со скопски регистерски ознаки сопственост на Н.Н. кое било делумно опожарено.

Повеќе: ДРАМА СРЕДЕ СКОПЈЕ: Гореа две возила

Детали за пожарот во село Илиово

На 12.01.2017 година во 20.30 часот во ПС-Делчево, Г.Б. (64)  од с.Илиово, делчевско, пријавил дека избувнал пожар во неговата семејна куќа, при што била зафатена една соба во која престојувале и изгорела покуќнината и дел од таванската конструкција.

Повеќе: Детали за пожарот во село Илиово

Тешка кражба во Царев Двор

На 11/12.01.2017 година во времето од 14,20 до 07,30 часот во с.Царев Двор-ресенско, од страна на непознат сторител извршена била тешка кражба во објект на Македонска пошта, при што одземена е сума на пари од околу 28.100 денари.

Повеќе: Тешка кражба во Царев Двор

УХРМ: Попладне нови врнежи, на планините од снег, во пониските делови од дожд

Денес доцна попладне во западните и северозападните делови ќе има повремени врнежи, на планините од снег, а на пониските места од дожд и снег. Во текот на ноќта понекаде во котлините е можна појава на замрзнат дожд.

Повеќе: УХРМ: Попладне нови врнежи, на планините од снег, во пониските делови од дожд

Страница 5 од 1046