Села: Предлогот на Груевски за малцинска влада значи федерализација на Македонија

Претседателот на ДПА-ДР и Алијансата за Албанците, Зијадин Села смета дека предлогот на Никола Груевски за малцинска влада значи директен чекор кон федерализација на Република Македонија. Овој став Села го рече во емисијата Клик Плус.

Повеќе: Села: Предлогот на Груевски за малцинска влада значи федерализација на Македонија

Заев до ЕУ за јубилејот: Цврсто сме определени кон европските вредности, очекуваме да се отворат вратите за Македонија!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во чест на одбележувањето на 60 годишниот јубилеј од потпишувањето на Римскиот договор, со којшто се поставени основите на Европската Унија, во свое име и во име на СДСМ, денеска упати честитка до амбасадорот на ЕУ во Р.Македонија, Самуел Жбогар и до делегацијата на Европската Комисија во Р.Македонија.

Повеќе: Заев до ЕУ за јубилејот: Цврсто сме определени кон европските вредности, очекуваме да се отворат...

ХОРОР ВО ГОСТИВАРСКО: 16-годишник паднал во бессознание од силен струен удар

Момче на возраст од 16 години од гостиварското село Неготино, претрпело силен струен удар и паднало во бессознание.

Повеќе: ХОРОР ВО ГОСТИВАРСКО: 16-годишник паднал во бессознание од силен струен удар

Манчевски во Сараево: Нема да дозволиме Иванов и Груевски за лични интереси да го спречат формирањето на новата Влада!

Потпретседателот на СДСМ и пратеник, Дамјан Манчевски учествува на Регионалниот Форум за Лидерство - Интегритет на политичките партии (Regional leadership Forum for SEE parties Political Party Integrity) во организација на Националниот демократски институт, којшто се одржува во Сараево, Босна и Херцеговина.

Повеќе: Манчевски во Сараево: Нема да дозволиме Иванов и Груевски за лични интереси да го спречат...

ВРЕМЕТО СЕ МЕНУВА! Еве што прогнозираат синоптичарите за наредниве денови...

Утре ќе преовладува променливо облачно време од пладневните часови со повремени врнежи од дожд проследени со ретки грмежи. Кон крајот на денот и во текот на ноќта на планините со повремен снег. Преку денот ќе дува и умерен, а во западните делови повремено засилен западен ветер кој кон вечерните ќасови ќе преминува во постуден северен ветер кој ќе се задржи и преку ноќта. Дневната температура ќе се движи од 11 до 23 степени.

Повеќе: ВРЕМЕТО СЕ МЕНУВА! Еве што прогнозираат синоптичарите за наредниве денови...

Нема членство во ЕУ за Македонија се додека се однесува иредентистички, порача Павлопулос

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос им порача на македонските политичари дека се додека се покажуваат иредентистички тенденции, Македонија нема да има европска иднина. Павлопулос ова го потенцираше во неговата порака до народот на денешното одбележување на денот на независноста на Грција, без директно да го спомене името на Македонија.

Повеќе: Нема членство во ЕУ за Македонија се додека се однесува иредентистички, порача Павлопулос

ОВА МОРА ДА ГО НАПРАВИТЕ ДЕНЕС, инаку ...

Претстојниот викенд, односно на 25 кон 26 март, започнува летното сметање на времето, кога стрелките на часовникот ќе се поместат еден час нанапред, односно 2 часот ќе се смета како 3 наутро.

Повеќе: ОВА МОРА ДА ГО НАПРАВИТЕ ДЕНЕС, инаку...

Што ќе се случи со времето?

Сончево со мала до умерена облачност, во попладневните часови со локален дожд, кој повремено ќе биде пороен со ретки грмежи, особено во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Повеќе: Што ќе се случи со времето?

Иванов: Преку раното предупредување, Агенцијата за разузнавање ни помага да ги превенираме заканите

Преку раното предупредување, процените, прогнозите и благовремените информации, Агенцијата за разузнавање на Република Македонија ни помага да ги превенираме заканите и да ја чуваме независноста, сувереноста и територијалниот интегритет на Република Македонија.

Повеќе: Иванов: Преку раното предупредување, Агенцијата за разузнавање ни помага да ги превенираме заканите

ЌЕ ВЕ ИЗРАДУВА СИТЕ - Ова е ТОА што го најави СДСМ!

Претседателот на Комисијата за образование на СДСМ, Петар Атанасов најави дека новата Влада прво ќе го укине екстерното тесирање, кое освен притисоци врз учениците и казни за наставниците не донесе ништо добро за образованието

Повеќе: ЌЕ ВЕ ИЗРАДУВА СИТЕ - Ова е ТОА што го најави СДСМ!

Страница 5 од 1216