ВМРО-ДПМНЕ: Ја отфрламе Тиранската платформа и се спротивставуваме на нејзината реализација

ВМРО-ДПМНЕ и натаму останува на ставот дека Тиранската платформа е против уставна, а нејзиното прифаќање ја втурнува Македонија во процес на федерализација и растурање на државата.

Повеќе: ВМРО-ДПМНЕ: Ја отфрламе Тиранската платформа и се спротивставуваме на нејзината реализација

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ преку темата образование ја дефокусира јавноста од Тиранската платформа

„СДСМ на секој можен начин се обидува да ја дефокусира јавноста од темата за прифаќањето на Тиранската Платформа. Затоа сега манипулираат со јавноста. Не сакаат во јавноста да се зборува дека СДСМ прифаќајќи ја Тиранската Платформа, прифаќа редефинирање на Македонија и нејзино претворање од мултиетничка унитарна држава, во бинационална држава на која и се заканува федерализација“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе: ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ преку темата образование ја дефокусира јавноста од Тиранската платформа

УШТЕ ЕДЕН НАПАД НА КУЧЕ ЈА ПОТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА - Има повредени

Четиригодишно дете од Неготино било каснато од куче во петок наутро.

Повеќе: УШТЕ ЕДЕН НАПАД НА КУЧЕ ЈА ПОТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА - Има повредени

СЕ ОГЛАСИЈА ОД СЈО - Еве што порачаа во врска со...

Законот за заштита на укажувачите е многу важен за нашата работа и треба правилно да биде имплементиран, изјави во петок специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, во обраќањето на Меѓународниот ден на укажувачите и Денот на слободен говор на Македонија.

 

Повеќе: СЕ ОГЛАСИЈА ОД СЈО - Еве што порачаа во врска со...

80 ГОДИШНИК ОД СКОПЈЕ ПРЕДИЗВИКАЛ СТРАОТЕН ПОЖАР - Изгореа повеќе возила, делови на автомобили, фасада на објект

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Ш.К. (80) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,предизвикување општа опасност“.

Повеќе: 80 ГОДИШНИК ОД СКОПЈЕ ПРЕДИЗВИКАЛ СТРАОТЕН ПОЖАР - Изгореа повеќе возила, делови на автомобили,...

Среде учиница ученик во Скопје извадил оружје - рането момче

СВР Скопје поднесе кривична пријава против 17-годишник од с.Бојане поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,загрозување со опасно орудие при тепачка или караница.

Повеќе: Среде учиница ученик во Скопје извадил оружје - рането момче

Донесени двајца повредени во итната медицинска помош

На 23.03.2017 година околу 11.45 часот во Итна медицинска помош Пробиштип за укажување на лекарска помош биле донесени Д.З. (34) и Г.А. (45), двајцата од Пробиштип. Истите се здобиле со повреди при работа во рудникот „Булмак“ во с.Добрево, пробиштипско.

Повеќе: Донесени двајца повредени во итната медицинска помош

Тежок инцидент пред Министерство за култура

На 23.03.2017 година во 16.15 часот во Скопје, пред Министерство за култура, било паркирано ПМВ “Мерцедес“ со дипломатски таблици од Амбасадата на Р.Турција. Во еден момент дошло непознато лице и се обидело да го извади знамето на Р.Турција од возилото.

Повеќе: Тежок инцидент пред Министерство за култура

МАСОВЕН НАПАД ВО СКОПЈЕ: Им застанале со три возила, над десет луѓе пред куќа - детали за тешкиот инцидент што го потресе главниот град

На  23.03.2017 година во 12.00 часот во ПС Кисела Вода  А.М. (47) од Скопје пријавила дека на 22.03.2017 година околу 22.00 часот, додека седела на терасата заедно со нејзиниот сосед Х.Е., а нејзиниот син Е.Х. и ќерката М.Х. биле внатре, пред нејзиниот дом се паркирале три возила. Од возилата излегле нејзиниот сосед  Д.Н. со уште десет непознати лица и почнале да викаат да излезе нејзиниот син, при што се заканувале дека ќе го убијат.

Повеќе: МАСОВЕН НАПАД ВО СКОПЈЕ: Им застанале со три возила, над десет луѓе пред куќа - детали за тешкиот...

Страница 6 од 1216