Пожар пеплоса куќа и две плевни во тетовско Бозовце

Пожар избувнал ноќта кон четврток во куќа во тетовското село Бозовце, при што бил зафатен покривот на објектот.

Повеќе: Пожар пеплоса куќа и две плевни во тетовско Бозовце

Кривична пријава за лажниот инспектор што измамил кумановец дека ќе му го ослободи синот од затвор

Лажен полициски инспектор зел 20 илјади евра од Кумановец, ветувајќи му дека ќе му помогне неговиот син да излезе од затвор.

Повеќе: Кривична пријава за лажниот инспектор што измамил кумановец дека ќе му го ослободи синот од затвор

ВМРО ДПМНЕ е против укинување на радиодифузната такса

Апсурдните и неуки идеи на СДСМ за радиодифузната такса се идеи кои би ја погребале МРТВ. СДСМ сака да стори се што може за да го уништи националниот радиодифузен сервис како во времето кога не даваше плата по 7-8 месеци, прогласуваше технолошки вишок и оставаше 500 фамилии без леб.

Повеќе: ВМРО ДПМНЕ е против укинување на радиодифузната такса

ДУИ ги објави заклучоците врз кои ќе преговара, нема префериран македонски партнер

По седницата на партиското претседателство од Демократската унија за интеграција (ДУИ) во четвртокот вечерта, партијата на Али Ахмети ги објави клучните елементи од преговорите за новата влада со која и да македонска партија, и притоа не е објавено кога и во кој формат би се одвивале преговорите.

Повеќе: ДУИ ги објави заклучоците врз кои ќе преговара, нема префериран македонски партнер

Блокиран патниот правец кај населбата Баир, на патот Ресен-Битола

Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од снег на коловозот. Поради ниски температури наместа е можна појава на голомразица. Од синоќа сообраќајот на патниот правец А3 Ресен- Битола кај н. Баир е блокиран, додека сообраќајот на патниот правец Р1105 Валандово – Фурка – Дојран е нормализиран.

Повеќе: Блокиран патниот правец кај населбата Баир, на патот Ресен-Битола

Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи во пунктот за бездомници

Вчера, во Пунктот за бездомници на Црвениот Крст во Момин Поток, Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи наменети за бездомните лица

Повеќе: Пекабеско донираше млеко и сувомесни производи во пунктот за бездомници

Важно соопштение од МВР

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека од страна на грчките полициски службеници добиено е известување за нормализирање на товарниот сообраќај на ГП Дојрани и отпочнато е пуштање на ТМВ за влез во Р.Грција од 12.01.2017 година во попладневните часови. 

Нова тура снег ќе ја "затрупа" Македонија

Променливо облачно со сончеви периоди, во текот на денот потопло со умерен јужен ветер. Попладне во западните делови на планините со повремен снег, а кон крајот на денот во пониските места на запад со дожд и снег.

Повеќе: Нова тура снег ќе ја "затрупа" Македонија

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ му даде поддршка на Груевски за разговори за формирање Влада

- Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги прифати вчерашните заклучоци на Извршниот Комитет и му даде целосна поддршка на Претседателот и мандатар Никола Груевски за претстојните разговори за формирање на идната Влада на Република Македонија, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе: ЦК на ВМРО-ДПМНЕ му даде поддршка на Груевски за разговори за формирање Влада

Страница 6 од 1046