СЕ ОГЛАСИ ДУИ - Еве што порачаа во врска со...

Кандидатот на ДУИ Талат Џафери ќе биде нов претседател на Собранието на Република Македонија, тврди портпаролот на ДУИ Бујар Османи.

 

Повеќе: СЕ ОГЛАСИ ДУИ - Еве што порачаа во врска со...

Стрелките на часовникот се поместуваат еден час нанапред - летно сметање на времето!

Претстојниот викенд, односно на 25 кон 26 март, започнува летното сметање на времето, кога стрелките на часовникот ќе се поместат еден час нанапред, односно 2 часот ќе се смета како 3 наутро.

Повеќе: Стрелките на часовникот се поместуваат еден час нанапред - летно сметање на времето!

Вангеловски најавува дека на новата влада ќе ѝ поднесе пакет барања за реформи во судството

Врховниот суд до новата влада ќе поднесе пакет барања за измени на дел од законите што се однесуваат на судството, рекол денеска новиот претседател на највисокиот суд во земјава, Јово Вангеловски, на брифинг со новинарите, пренесува „Телма“.

Повеќе: Вангеловски најавува дека на новата влада ќе ѝ поднесе пакет барања за реформи во судството

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Следи промена на времето!

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, во попладневните часови со локален дожд, кој повремено ќе биде пороен со ретки грмежи, особено во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Дневната температура ќе се движи од 16 до 25 степени.

Повеќе: ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Следи промена на времето!

ЕВН Македонија дел од глобалната акција „Час на планетата земја“

Со симболично исклучување на електричната енергија од логото на зградата во Скопје и во сите Корисничко енергетски центри низ земјава, на 25. март од 20:30 до 21:30 часот, „ЕВН Македонија“ и годинава се приклучува на глобалната акција „Час на планетата земја“.

Повеќе: ЕВН Македонија дел од глобалната акција „Час на планетата земја“

ЗАЕВ - БАБИЌ: Нов собраниски претседател во понеделник, а нова Влада во...

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, претпладнето се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ.

Повеќе: ЗАЕВ - БАБИЌ: Нов собраниски претседател во понеделник, а нова Влада во...

АРМ ќе одбележи 25 години од преземањето на најголемиот воен објект од тогашна ЈНА во Македонија

Армијата на Република Македонија во рамки на активностите за одбележување на 25 години од постоењето во петок со воена свеченост во касарната „Илинден“ во Скопје, ќе го одбележи преземањето на најголемиот воен објект во Република Македонија од тогашната ЈНА.

Повеќе: АРМ ќе одбележи 25 години од преземањето на најголемиот воен објект од тогашна ЈНА во Македонија

Мал број на лица со посебни потреби завршуваат високо образование

Според информациите со кои располага тимот на проектот „Градење капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија“ кој е поддржан од ЕУ, а спроведуван од Фондацијата за одржлив економски развој ПРЕДА Плус во соработка со Здружението на студенти и младинци со хендикеп, во 2015 година само 49 лица со хендикеп завршиле високо образование, 5 станале магистри, а не е забележан ниту еден случај на успешно завршени докторски студии.

Повеќе: Мал број на лица со посебни потреби завршуваат високо образование

Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во петокот се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ, пришто разговараа за потребата од што побрза разврска на политичката криза во Македонија, соопштуваат од партијата.

Повеќе: Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Македонија повторно дел од акцијата „Часот на планетата Земја“

Осма година по ред, Македонија се вклучува во одбележувањето на најголемата светска еколошка акција „Часот на планетата Земја“, кога во 20:30 часот по локално време, во период од еден час во мрак ќе потонат над 178 земји и 7000 града ширум светот.

Повеќе: Македонија повторно дел од акцијата „Часот на планетата Земја“

Страница 7 од 1216