Убиство или самоубиство: Обвинителството бара нови докази за смртта на докторката Јелка Спасовска Масин

Скопското обвинителство по месец и половина сè уште нема одговор што е причината за смртта на докторката Јелка Спасовска Масин од Клиниката за нефрологија. Досегашните анализи добиени од увидот во домот на лекарката, каде што нејзиниот сопруг го пронашол мртвото тело, облеано во крв, како и резултатите од обдукцискиот наод, според надлежниот обвинител не биле доволни за расветлување на случајот.

Повеќе: Убиство или самоубиство: Обвинителството бара нови докази за смртта на докторката Јелка Спасовска...

Завршија истражувањата на локалитетот Градиште во Младо Нагоричане

Завршија годинашните истражувања кои ги спроведоа стручните лица од Иститутот за историја и археологија од Филозофскиот факултет од Скопје во соработка со кумановските археолози на локалитетот Градиште, кај село Младо Нагоричане. Археолозите пронајдоа увезена керамика од Егејот, декоративна камена пластика и делови од јонски столбови.

Повеќе: Завршија истражувањата на локалитетот Градиште во Младо Нагоричане

ВМРО-ДПМНЕ: Владата итно да преземе чекори за помош на земјоделците

Владата на СДС не смее да ги игнорира секојдневните проблеми на земјоделците кои се соочуваат со сериозен проблем со откупот на праски и ситуацијата е алармантна – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе: ВМРО-ДПМНЕ: Владата итно да преземе чекори за помош на земјоделците

Пановски: Моите колеги ја продадоа душата на ѓаволот за да профитираат

Партизацијата фати длабоки корени во здравствениот сектор и многу е жално тоа што моите колеги како сончогледи се свртеа кон тогашната власт, истакна абдоменалниот хирург Милчо Пановски во дебатната емисија на 24 вести.

Повеќе: Пановски: Моите колеги ја продадоа душата на ѓаволот за да профитираат

Агенцијата за образовни програми ќе плати 37 илјади евра за услуги за организирање настани

Речиси 37 илјади евра, или поточно 2.259.801 денари, ќе потроши Национална агенција за европски образовни програми и мобилност за половина година за услуги од агенција за организирање настани.

Повеќе: Агенцијата за образовни програми ќе плати 37 илјади евра за услуги за организирање настани

Времен прекин на сообраќајот на патот Маврово-Дебар

Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива пo претежно суви коловози. На патниот правец Р1202 Маврово–Дебар на делот од с.Рајчица – Мелнички мост, поради асфалтирање, сообраќајот ке биде во прекин во двата правци од 13.00 до 17.00 часот.

Повеќе: Времен прекин на сообраќајот на патот Маврово-Дебар

ВМРО- Народна: Средбите во Бугарија ќе свртат нов лист во балканската политика

ВМРО-Народна партија ја поздравува вчерашната средба на премиерот Зоран Заев со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Според партијата, овој чекор претставува нова можност кон унапредувањето и развојот на добрососедските односи помеѓу двете држави, а со тоа и обновување на заложбите за интеграција на Република Македонија во Европската Унија и НАТО.

Повеќе: ВМРО- Народна: Средбите во Бугарија ќе свртат нов лист во балканската политика

Османи: Посетата на Бугарија е историска

Посетата на Бугарија е историска, а целта ни е да постигнеме напредок во процесот на евроатлантска интеграција, изјави вицепремиерот задолжен за евроинтеграции Бујар Османи во интервју за бугарската новинска агенција БТА.

Повеќе: Османи: Посетата на Бугарија е историска

Мнозинството уставни судии бара да се поведе постапка за членот на Законот за електронски комуникации

Широка двочасовна дускусија кај уставните судии за членот 175 од Законот за електронски комуникации, на денешната седница на Уставниот суд.

Повеќе: Мнозинството уставни судии бара да се поведе постапка за членот на Законот за електронски...

Железничка линија Софија-Скопје приоритет за Бугарија и Македонија

Железничката врска од Софија до Скопје е од суштествено значење за слободен проток на патници и стоки, поради што изградбата на пругата е приоритет, оценија бугарскиот министер за транспорт и информациски технологии, Ивајло Московски, и неговиот македонски колега министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, на средбата во Софија.

Повеќе: Железничка линија Софија-Скопје приоритет за Бугарија и Македонија

Страница 8 од 1604

JT Fixed Display