СДСМ бара Вељановски да ја води седницата по Деловникот

Пратениците на СДСМ цитираат членови на Деловникот бараат избор на Претседател преку процедурални забелешки. Реплицираат на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и го обвинуваат Вељановски дека го крши Деловникот.

Повеќе: СДСМ бара Вељановски да ја води седницата по Деловникот

Италијанци и кичевка краделе банкомати

Кичевнка и двајца Италијанци краделе од банкомати при што се стекнале со противправна имотна корист од 1.852.393 денари.

Повеќе: Италијанци и кичевка краделе банкомати

Данев: Платформа има, затоа треба да се оди на избори

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев како и останатите приврзаници од неговата партија, уште еднаш од собраниската говорница рече дека предвремени избори треба да се одржат, како што вели тој, за да се изјаснел народот дали ја прифаќа или е против т.н платформа на албанските партии.

Повеќе: Данев: Платформа има, затоа треба да се оди на избори

Манчевски: Не ни требаат парламентарни, туку претседателски избори

Кога зборувате за излез од кризата не треба да зборувате за предвремени парламентарни избори, туку за претседателски, рече пратеникот на СДСМ, Дамјан Манчевски.

Повеќе: Манчевски: Не ни требаат парламентарни, туку претседателски избори

Димовски: Бирање претседал надвор од Собрание е државен удар

По говорот на лидерот на СДСМ , почнаа реакциите и од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Илија Димовски, се обрати до Заев и му порача да не се бира претседател надвор салата на Собранието, затоа што тоа ќе довело до државен удар.

Повеќе: Димовски: Бирање претседал надвор од Собрание е државен удар

„За заедничка Македонија“ со порака до Заев: Не помислувај да одиш против народот

Испровоцирани од обраќањето на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, кој од собраниската говорница порача дека со албанските партии ќе избереле претседател на Собранието во друга сала, а ако требало и на скалите на Собрание, граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ му порача:

Повеќе: „За заедничка Македонија“ со порака до Заев: Не помислувај да одиш против народот

Врховен пресече: СЈО може да поднесува барање за заштита на законитоста

Советот на Врховниот суд нема да смее да ги отфрла барањата за заштита на законитоста поднесени од Специјалното јавно обвинтиелство. Со тесно мнозинство, на продолжението на денешната Општа седница врховните судии не донесоа начелен став со кој би било прецизирано кое обвинителство, дали само републичкото или, пак, специјалното, или и двете – можат да поднесуваат барања за користење на овој вонреден правен лек во постапката.

Повеќе: Врховен пресече: СЈО може да поднесува барање за заштита на законитоста

Во моментов обраќање на Зоран Заев - лидер на СДСМ

Во тек е прес конференцијата на Зоран Заев, лидер на СДСМ и мнозинството во парламентот кој уште еднаш посочи дека нема промена на Уставот.

Повеќе: Во моментов обраќање на Зоран Заев - лидер на СДСМ

Министерот Јолевски на бројни билатерални средби при посетата на Хрватска

Во рамки на посетата на Хрватска, министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, оствари бројни билатерални средби со делегациите од земјите-партнери, предводени од министри за одбрана и високи претставници на Министерствата.

Повеќе: Министерот Јолевски на бројни билатерални средби при посетата на Хрватска

Страница 9 од 1303