СРБИЈА ЈА ПОТРЕСЕ СМРТТА НА УШТЕ ЕДНА ЅВЕЗДА – Почина пејачот...

Живојин Исаковиќ, познат како Жика Чокалија почина на 80-годишна возраст.

Повеќе: СРБИЈА ЈА ПОТРЕСЕ СМРТТА НА УШТЕ ЕДНА ЅВЕЗДА – Почина пејачот...

Путин откри како станал агент на КГБ

Рускиот претседател Владимир Путин на средба со матурантите од средно воено училиште за старешини им открил дека кога одлучил да стане разузнувач дошол на пријавница во КГБ во Советскиот сојуз за да дознае како да стигне таму и зошто се предомислил и не станал пилот.

Повеќе: Путин откри како станал агент на КГБ

„Остави го таблетот, симни се пред зграда“: Проект на СДСМ – Центар за враќање на маалскиот живот

Општинската организација на СДСМ во Центар почна со реализација на проектот „Остави го таблетот, симни се пред зграда“.

Повеќе: „Остави го таблетот, симни се пред зграда“: Проект на СДСМ – Центар за враќање на маалскиот живот

Стружани не мируваат – И денеска на протест за „крај на депонијата“

Граѓаните на Струга не мируваат. И денеска повторно ќе излезат на протест, на кој, како што велат, уште погласно ќе го кренат својот глас за правото на чист воздух и ќе побараат одговорност од надлежните и решение на проблемот со струшката дива депонија.

Повеќе: Стружани не мируваат – И денеска на протест за „крај на депонијата“

Утре без вода ќе останат корисниците на улица „Рузвелтова“

Регионалниот центар за управување со кризи соопшти дека утре, 21 јуни, ќе има прекин во водоснабдување во дел од Општина Центар.

Повеќе: Утре без вода ќе останат корисниците на улица „Рузвелтова“

Поднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Градот Скопје досега примил над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купија нов велосипед и се пријавија на распишаниот јавен повик, со што се исцрпени средствата предвидени во буџетот за оваа намена.

Повеќе: Поднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

Биосферниот резерват – Голема инвестиција за иднината на Охрид и Преспа

Во јуни 2014 година, во Јончепинг, Шведска, на сесијата на Советот на МАБ Комитетот на УНЕСКО, акламативно беше донесена одлуката за прогласувањето на регионот Охрид-Преспа за Прекуграничен биосферен резерват на УНЕСКО.

Повеќе: Биосферниот резерват – Голема инвестиција за иднината на Охрид и Преспа

Референдум во Дојран на 23 јули – за или против отворање рудници

Советот на Општина Дојран одлучи да се одржи референдум на 23 јули, кога жителите ќе се изјаснат дали се за или против отворање рудници на територијата на општината.

Повеќе: Референдум во Дојран на 23 јули – за или против отворање рудници

Општина Центар ќе ја продолжи грижата за стари лица и идната година

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, ги посети лицата вклучени во рамките на проектот „Центар се грижи за возрасните“, при што им вети дополчнителна помош во апарати за мерење на крвен притисок и шеќер.

Повеќе: Општина Центар ќе ја продолжи грижата за стари лица и идната година

Австралија објави амнестија на огнено оружје

Австралија прогласи национална амнестија на оружје со што им овозможува на луѓето да го предадат нелегалното или нерегистрирано огнено оружје на властите. Целта е да се намали растечкиот број на нелегално оружје и доаѓа во време на зголемена терористичка закана.

Повеќе: Австралија објави амнестија на огнено оружје

Страница 1 од 9

JT Fixed Display