Механизација го гасне пожарот во струшката депонија

Со ангажирана механизација од синоќа во Струга се преземаат активности за гаснење на пожарот во депонијата. Како што велат од локалната самоуправа, завршена е првата фаза, која опфаќаше тампонирање на патот до депонијата за да може да стигне механизацијата. Втората фаза, гаснење на депонијата, треба да се одвива во текот на денот. Активностите се во координација на централната и локалната власт.

Повеќе: Механизација го гасне пожарот во струшката депонија
Loading...

ВО ВТОРНИК ЌЕ НЕМА СТРУЈА НИЗ ЦЕЛА ПРЕСПА: Планиран прекин во дистрибутивната мрежа во Ресен поради интервенции на АД МЕПСО

Поради оперативни активности од страна на АД МЕПСО во ТС Ресен 110/20/10 кВ на ден 20 јуни 2016 г. во периодот од 05:00 до 08:30  без напојување ќе бидат корисниците на ЕВН Македонија во градот Ресен и сите населени места во Општина Ресен.

Повеќе: ВО ВТОРНИК ЌЕ НЕМА СТРУЈА НИЗ ЦЕЛА ПРЕСПА: Планиран прекин во дистрибутивната мрежа во Ресен...
Loading...

Најава за прскање против комарци

Од Град Скопје, Сектор за комунални работи, информираат за прскање против комарци.

Повеќе: Најава за прскање против комарци
Loading...

Гори струшката депонија – Протестите продолжуваат

Продолжуваат протестите на стружани бидејќи дивата депонија гори и натаму, градот е обвиен во чад, а решение сè уште нема ниту на повидок. Граѓаните бараат итно дислоцирање на депонијата, но иако министрите за животна средина и без ресор одговорија на апелот, сè уште нема временски рокови за тоа кога нешто ќе се преземе околу овој проблем.

Повеќе: Гори струшката депонија – Протестите продолжуваат
Loading...

Тетово: Протест против „ужасот“ од дивата депонија

Тетовчаните од населбата „Деребој“, која се наоѓа во непосредна близина на „дивата депонија“, за денеска во 13 часот најавија протест со цел да ги принудат надлежните да го отстранат ѓубрето на влезот од градот.

Повеќе: Тетово: Протест против „ужасот“ од дивата депонија
Loading...

Богданчани гласаат на референдум за или против изградба на рудник

Жителите на општина Богданци денеска ќе се изјаснуваат околу изградбата на рудникот за катоден бакар во Казандол. Право на глас имаат околу 7000 лица запишани во Избирачкиот список, а референдумското изјаснување е предвидено да се одржи на 12 избирачки места во општината.

Повеќе: Богданчани гласаат на референдум за или против изградба на рудник

Богданчани утре гласаат на референдум за или против изградба на рудник

Жителите на општина Богданци утре ќе се изјаснуваат околу изградбата на рудникот за катоден бакар во Казандол. Право на глас имаат околу 7000 лица запишани во Избирачкиот список, а референдумското изјаснување е предвидено да се одржи на 12 избирачки места во општината.

Повеќе: Богданчани утре гласаат на референдум за или против изградба на рудник

ФОТО: Расте бројот на загинатите во хеликоптерската несреќа - Ова е младиот пилот кој...

Три лица загинаа денеска при уривање на бугарски воен хеликоптер во водите на Црното Море во близината на Варна.

Повеќе: ФОТО: Расте бројот на загинатите во хеликоптерската несреќа - Ова е младиот пилот кој...

Утре нов протест поради депонијата во Струга

Граѓанската иницијатива „Доста“ од Струга утре, во 11 часот повторно ќе одржи протест со кој сака да го продолжи притисокот врз надлежните органи за целосно гаснење на запалената депонија во струшко поле.

Повеќе: Утре нов протест поради депонијата во Струга

Свечено предадена во употреба новата пешачко-рекреативна патека од Студенчички мост до просторот на некогашен хотел „Парк”

Иако охриѓани и гостите, чиј број е сè поголем во Охрид особено од странство, ја користат со месеци, од денеска и официјално, со пригодна свеченост, пуштена во употреба современата пешачко-рекреативна патека, од каналот Студенчишта до пред станбениот комплекс кај некогашниот хотел “Парк”.

Повеќе: Свечено предадена во употреба новата пешачко-рекреативна патека од Студенчички мост до просторот...

Страница 2 од 9

JW Player
JT Fixed Display