Борисов: Од Меркел побарав поддршка за Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов побарал поддршка за Македонија од германската канцеларка Ангела Меркел за време на нивната средба во Берлин. Борисов во интервју за Дојче Веле најавува дека Софија за време на претседавањето со ЕУ, од 1 јануари 2018 година, поинтензивно ќе ги покрене овие прашања. Токму за тоа и ја убедувал германската канцеларка да ѝ помогне на Македонија.

Повеќе: Борисов: Од Меркел побарав поддршка за Македонија

Град Скопје: Фонтаната не е предвидена да издржи камиони

Градот Скопје реагира на како што велат, невистините што во текот на изминатите два дена беа пласирани во медиумите во врска со пропаѓањето на камион во површинската фонтана на плоштадот „Македонија“, како и на обвинувањата дека станува збор за неквалитетна градба на оваа фонтана.

Повеќе: Град Скопје: Фонтаната не е предвидена да издржи камиони

Собрани четири тони електронски отпад во Општина Карпош

Собрани четири тони електронски отпад во Општина Карпош.

Повеќе: Собрани четири тони електронски отпад во Општина Карпош

Муслимани славеа Рамазан пред кулата Трамп во Њујорк

Стотина Муслимани се собраа на ифтар, вечерен оброк во текот на исламскиот месец Рамазан, пред кулата Трамп во Њујорк во знак на протест против, како што велат тие, исламофобската реторика на американскиот претседател.

 

Повеќе: Муслимани славеа Рамазан пред кулата Трамп во Њујорк

Дводневна еколошка акција за подводно чистење на Охридското Езеро

Еколошка акција за подводно чистење на дел Охридското Езеро ќе биде организирана во сабота и недела на плажата „Св.Стефан“, информираа од СНК „Врело“.

Повеќе: Дводневна еколошка акција за подводно чистење на Охридското Езеро

ВЕЧЕРВА СООПШТЕНА ТАЖНА ВЕСТ - Почина познатиот политичар

Австрискиот политичар Алојз Мок почина денес на возраст од 83 години. Тој беше еден од најголемите поборници за независноста на Хрватска во средината на крвавиот распад на поранешна Југославија во 90-тите години на минатиот век.

 

Повеќе: ВЕЧЕРВА СООПШТЕНА ТАЖНА ВЕСТ - Почина познатиот политичар

Сообраќајот во Прилеп е уреден по европски терк

Со зголемувањето на бројот на возила во Прилеп се јави потребата од редефинирање на сообраќајниот и паркинг систем во градот. На повеќе места старите семафори беа заменети со кружни текови кои не предизвикуваат застој во движењето, информираат од Општината.

Повеќе: Сообраќајот во Прилеп е уреден по европски терк

Проверете на кои места во Скопје утре ќе нема струја

ЕВН Македонија најавува дека во понеделник, на 29 мај, без струја ќе бидат дел од општините Центар, Сарај и Шуто Оризари.Причини за прекинот се технички зафати. Струја од 9:00 до 14:00 часот нема да имаат дел од корисниците на улиците:

Повеќе: Проверете на кои места во Скопје утре ќе нема струја

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА ПОЛИЦИЈАТА - Се вршат претреси, има апсења

Во тек е голема полициска акција во Нови Сад, Србија. Полицијата изврши претреси во повеќе градови, а пронајдени се дрога и огнено оружје.

Повеќе: ГОЛЕМА АКЦИЈА НА ПОЛИЦИЈАТА - Се вршат претреси, има апсења

Страница 3 од 9

JT Fixed Display