ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Руските конзули мора да ја напуштат државата веднаш!

Естонското министерство за надворешни работи им нареди на руските конзули во градот Нарва веднаш да ја напуштат Естонија, јави Спутник.

Повеќе: ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Руските конзули мора да ја напуштат државата веднаш!

Продолжуваат работите околу ревитализацијата на дистрибутивната мрежа на топлинска енергија

Продолжува ревитализацијата на главниот топловод на потегот позади Народната банка на Република Македонија до трговскиот центар Веро – Џамбо во Општината Центар.

Повеќе: Продолжуваат работите околу ревитализацијата на дистрибутивната мрежа на топлинска енергија

Зголемено нивото на вода во езерото Калиманци

–Зголеменото ниво на водата во езерото Калиманци во последните денови е поради врнежите од дожд кои во последните три дена ја зафатија источна Македонија.

Повеќе: Зголемено нивото на вода во езерото Калиманци

Се асфалтираат нови 4 улици во Стопански двор

Деновиве се работи на асфалтирање на четири крака од улицата „ 51“ во населбата Стопански двор во Општина Ѓорче Петров.

Повеќе: Се асфалтираат нови 4 улици во Стопански двор

Утре делови на Скопје без струја

Од ЕВН Македонија АД информираат дека на 26.05.2017 година (петок) без електрична енергија ќе останат:

Повеќе: Утре делови на Скопје без струја

ДХА: Убиени и повредени во операција против ПКК во Источна Турција

Во операција на турските сили за безбедност против борците на „Курдската работничка партија” (ПКК) на планината Тендјурек во Источна Турција има убиени и ранети, објави новинската агенција ДХА.

Повеќе: ДХА: Убиени и повредени во операција против ПКК во Источна Турција

Хојт Ји: Политичарите во кампања зборуваат сешто – Нема сериозни планови за создавање „Голема Албанија“

Американскиот заменик помошник државен секретар Брајан Хојт Ји смета дека изјавите за создавање „Голема Албанија“ претставуваат само неодговорна реторика, но треба да бидат сфатени во контекст на политичката кампања и не треба да им се дава преголемо значење. Според него политичките партии и лидери во регионот се свесни дека до интегрирање во ЕУ нема да дојде со промена на постојните граници.

Повеќе: Хојт Ји: Политичарите во кампања зборуваат сешто – Нема сериозни планови за создавање „Голема...

Столтенберг: НАТО треба да направи повеќе во борбата против тероризмот

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјавил дека терористичкиот напад во Манчестер покажува дека Алијансата треба да се договори со американскиот претседател Доналд Трамп за време на самитот во Брисел дека треба да се направи повеќе во борба против тероризмот, пренесува АФП.

Повеќе: Столтенберг: НАТО треба да направи повеќе во борбата против тероризмот

ОН се обидува да ги убрза преговорите за Кипар

Специјалниот претставник на ОН за Кипар, Еспен Барт Ајде изјави дека се обидува да издејствува завршна средба на лидерите на турската и грчката заедница на островот, до крајот на неделава, со цел да се постигне договор за повторно обединување на Кипар.

 

Повеќе: ОН се обидува да ги убрза преговорите за Кипар

Во Прилеп одбележан празникот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Со Божествена литургија, со која чиноначалствуваше Владиката Петар, Митрополит Преспанско – Пелагониски, денека во Прилеп, во црквата „Свети Кирил и Методиј“, или кај народот позната како Параклис, беше одбележан празникот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј. Нив Православната црква ги нарекува уште и рамноапостоли, поради огромното дело што го направиле со ширењето на христијанството преку создавањето на словенската азбука.

Повеќе: Во Прилеп одбележан празникот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Страница 4 од 9

JT Fixed Display