Францускиот „ангел на смртта“, ги труел пациентите, па потоа ги лекувал

Морбидна, вистинска приказна, која наликува на сценариото од криминалистички филм, со две мртви лица и околу седумдесет потенцијални жртви, исплива на површина во Франција. Во центарот на вниманието се еден анестезиолог и две приватни клиники во францускиот град Безансон.

Повеќе: Францускиот „ангел на смртта“, ги труел пациентите, па потоа ги лекувал

Општина Центар ја урна дивоградбата на Пластичарска улица

Општина Центар рано утринава ја урна дивоградбата помеѓу улиците “Самоилова“ и “Никола Карев“.

Повеќе: Општина Центар ја урна дивоградбата на Пластичарска улица

Завршени градежните активности на дел од булеварот АСНОМ

Градот Скопје ги заврши градежните работи за проширување и реконструкција на дел од булеварот АСНОМ, на потегот од објектот на Фудбалската федерација на Македонија, до првите куќи на улицата Тодор Чангов, во Лисиче.

Повеќе: Завршени градежните активности на дел од булеварот АСНОМ

Почна дератизацијата на јавните површини во општина Кисела Вода

Општина Кисела Вода во понеделник започна со дератизација на јавните површини на нејзината територија.

Повеќе: Почна дератизацијата на јавните површини во општина Кисела Вода

Започна комплетната реконструкција на вториот дел од улицата “Питу Гули“ на Водно

Општина Центар ја започна комплетната реконструкција на вториот дел од улицата “Питу Гули“ на Водно.

Повеќе: Започна комплетната реконструкција на вториот дел од улицата “Питу Гули“ на Водно

Прилепскиот пазар преку фотоволтажни панели ќе произведува електрична енергија

Од Општина Прилеп во средата информираа за иницијативата на ЈКП „Пазари“ за реализација на проектот за производство на електрична енергија, која ќе се добива од фотоволтажни панели.

Повеќе: Прилепскиот пазар преку фотоволтажни панели ќе произведува електрична енергија

Општина Центар ќе ги применува добрите пракси од Виена

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, во среда во Виена се сретна со градоначалникот на главниот град во Австрија, Михаел Хаупл.

Повеќе: Општина Центар ќе ги применува добрите пракси од Виена

Улицата “Наум Наумовски – Борче“ доби нов асфалт

Општина Центар ја асфалтираше улицата “Наум Наумовски – Борче“, на делот од кружниот тек во Дебар Маало до булеварот “Илинден“, со вкупна површина од 1.087 м2.

Повеќе: Улицата “Наум Наумовски – Борче“ доби нов асфалт

Проект „Исправи се“ на општина Центар за здрав рбетен столб кај основците

Симболично, на првиот ден од пролетта, општина Центар го започна проектот “Исправи се“.

Повеќе: Проект „Исправи се“ на општина Центар за здрав рбетен столб кај основците

Град Скопје: Луна Паркот ќе се протега на истата површина и нема да се уништува зеленило

Луна Паркот ќе се протега на истата површина како и досега и нема да се зазема и уништува зеленило во Градскиот Парк, велат градските власти, негирајќи ги написите во некои медиуми дека за изградбата на забавниот парк ќе се уништат над 59.000 метри квадратни зеленило.

Повеќе: Град Скопје: Луна Паркот ќе се протега на истата површина и нема да се уништува зеленило

Страница 5 од 63