Во Скопје 11 сообраќајки, две лица потешко повредени

На подрачјето на Скопје во изминатите 24 часа се случиле 11 сообраќајни несреќи. Од нив во две потешко се повредени еден возач на патничко возило, еден сопатник и еден мотоциклист, а со телесни повреди се здобил друг возач на патничко возило.

Повеќе: Во Скопје 11 сообраќајки, две лица потешко повредени

Градот Скопје е меѓу трите европски града со најдобра одржлива мобилност

Градот Скопје е меѓу трите европски града со најдобри решенија за одржлива мобилност, заедно со градовите Лисабон (Португалија) и Малме (Шведска).

Повеќе: Градот Скопје е меѓу трите европски града со најдобра одржлива мобилност

Заедничка средба на советите на општините Дебар и Пешкопеја

Советот на општина Дебар донесе одлука наредната недела во Дебар да се одржи прва заедничка средна на советите на општините Дебар и Пешкопеја (Албанија).

Повеќе: Заедничка средба на советите на општините Дебар и Пешкопеја

Жителите на Ѓорче Петров се жалат од кучиња скитници, надлежните не преземаат ништо

„Деновиве бевме сведоци на четиригодишно момче кое беше нападнато од кучиња и подлегна на повредите, а ова е секојдневната слика во станбена зграда на ул. Шидска 26 во населба Ѓорче Петров. Кучињата- скитници станаа „нелегитимни станари“ во оваа зграда, тука живеат, јадат, спијат“, вели револтирана жителка од оваа населба.

Повеќе: Жителите на Ѓорче Петров се жалат од кучиња скитници, надлежните не преземаат ништо

Град Скопје: Изградбата на пристапната улица е предвидена со ДУП од општина Центар донесен во 2012-та година

Градот Скопје сака да ја информира јавноста дека изградбата на оваа пристапна улица со посебен сообраќаен режим е предвидена со детален урбанистички план донесен од Општина Центар во 2012 година, а истата ја гради приватен инвеститор.

Повеќе: Град Скопје: Изградбата на пристапната улица е предвидена со ДУП од општина Центар донесен во...

Продолжува акцијата за асфалтирање на оштетените улици во Инџиково

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски и директорот на ЈП „Улици и патишта“, Синиша Ивановски, во саботата го посетија населеното место Инџиково, каде извршија увид на градежните работи на асфалтирањето на неколку улици.

Повеќе: Продолжува акцијата за асфалтирање на оштетените улици во Инџиково

Општина Центар ги сопре градежните активности на кејот на Вардар

Овластен градежен инспектор на општина Центар, по налог на градоначалникот Андреј Жерновски, излезе на терен за да ја констатира фактичката состојба со почетокот на градењето на улицата на кејот на Вардар, со решение на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, издадено на 31-ви декември 2016-та година.

Повеќе: Општина Центар ги сопре градежните активности на кејот на Вардар

Жерновски: Трајановски веднаш да ја повлече незаконската одлука за изградба на улица на Кеј

Во саботата Град Скопје и ВМРО-ДПМНЕ повторно се обидоа да ги кршат законите и да ги манипулираат граѓаните, кои мора да ја знаат вистината за улицата која Град Скопје сака да ја прави на кејот на Вардар и чија е одговорноста за оваа незаконска одлука, велат од општина Центар.

Повеќе: Жерновски: Трајановски веднаш да ја повлече незаконската одлука за изградба на улица на Кеј

Со средства од ЕУ целосно санирано свлечиштето кај Пробиштип

Свлечиштето на регионалниот пат Штип – Пробиштип, кое пред две години, за време на поплавите однесе дел од патот, целосно е санирано, информира во петокот Канцеларијата на Европската Унија во Скопје.

Повеќе: Со средства од ЕУ целосно санирано свлечиштето кај Пробиштип

Делови од Батинци, Шуто Оризари и Сопиште во петок без струја

Дел од корисниците од село Долно Соње, околу последната постојка на автобусот 58А, утре од 9 до 11 часот ќе бидат без струја.

Повеќе: Делови од Батинци, Шуто Оризари и Сопиште во петок без струја

Страница 6 од 63