Параглајдерски и едриличарски натпревари во Крушево

На Предевропски и унгарски шампионат во параглајдерство, што се одржува во Крушево, учествуваат 80 параглајдеристи.

Повеќе: Параглајдерски и едриличарски натпревари во Крушево

Магазин „Туристички свет“: „Охрид – престолнина на културата и православието“

Во репортажа, на 6 страници, во авторство на Лилјана Реброња, престижниот српски магазин за современо хотелиерство и туризам „Туристички свет“ го претставува македонскиот туристички центар како еден од најубавите туристички дестинации во светот за љубителите на културниот туризам.

Повеќе: Магазин „Туристички свет“: „Охрид – престолнина на културата и православието“

Општина Струга се пожали дека Владата на стружани им извлекла еден и пол милион евра

Владата на Република Македонија, преку Министерството за финансии, од џебот на граѓаните на општина Струга, само во мандатот на сегашните коалициски партнери, извлекла околу 87 милиони денари, или 1.400.000 евра, реагираа од локалната самоуправа преку соопштение до медиумите.

Повеќе: Општина Струга се пожали дека Владата на стружани им извлекла еден и пол милион евра

Кајчарите се вратија во водите на Охридско Езеро

Охридското Езеро од денеска си го врати препознатливиот лик, разбранувано од мноштво кајчиња и од поголеми пловила, кои ги превезуваат туристите на кратки разгледувања до најблиските дестинации, како што се Канео, Инекс-Горица, Свети Стефан и натаму кон туристичката населба Пештани.

Повеќе: Кајчарите се вратија во водите на Охридско Езеро

Поставена спомен-плоча за загинат бранител на Тетовското кале

На Тетовското кале, одборот на бранители постави спомен-плоча во чест на Блашко Толев од неготинското село Марена, кој како бранител загина во воениот конфликт во 2001 година. Тој го загуби животот на 20-годишна возраст додека чувал стража на калето. Беше погоден со шрапнел од граната.

Повеќе: Поставена спомен-плоча за загинат бранител на Тетовското кале

„Балкан холидејс“ ќе го промовира Охрид во Велика Британија

Tуристичкиот оператор „Балкан холидејс“ од Лондон изразил подготвеност да го промовира Охрид во Велика Британија. Тоа би се одвивало пред познати туристички агенции и пред медиумите, кои ќе помогнат со објавување рекламни публикации за балканскиот Ерусалим.

Повеќе: „Балкан холидејс“ ќе го промовира Охрид во Велика Британија

Карванот „Социјална правда сега“ вечерва во Охрид

Вечерва, од 20.30 часот, на централниот плоштад Свети Климент Охридски во Охрид, иницијативата „Социјална правда сега“ ќе го организира перформансот од вести и од дебата на тема „Социјална (не)правда во Охрид“.

Повеќе: Карванот „Социјална правда сега“ вечерва во Охрид

Почнува 16. Летен универзитет во Струга

Од денеска до 3 јули, во хотелот „Дрим“, во Струга ќе се одржи 16. Летен универзитет, во организација на Амбасадата на Франција и на Францускиот институт во Скопје.

Повеќе: Почнува 16. Летен универзитет во Струга

Во Охрид почнува „Научна и уметничка визита 2015“

В петок, на 3 јули, со завршниот концерт на Летната музичка работилница при Факултетот за Музичка уметност од Скопје, почнува „Научна и уметничка визита – 2015“, во организација на Македонската академија на науките и на уметностите (МАНУ).

Повеќе: Во Охрид почнува „Научна и уметничка визита 2015“

Страница 52 од 58