Од утре до понеделник улица Железничка ќе биде затворена за сообраќај

Утре, од 8 часот наутро, до понеделник, за сообраќај ќе биде затврена улицата Железничка, од делницата со улицата Герман до делницата со улицата Бихачка.

Повеќе: Од утре до понеделник улица Железничка ќе биде затворена за сообраќај

Регионален форум за идентификување проблеми во Охрид

Во организација на „Цивика мобилитас“, денеска во Охрид почна Регионалниот форум за соработка, под мотото „Твој простор, твој глас“.

Повеќе: Регионален форум за идентификување проблеми во Охрид

Почна вардарската регата „Гемиџии“

Почна традиционалната регата „Гемиџии“ со стотина учесници на 14 пловни објекти, меѓу кои е и репликата на славната велешка гемија. Тие четири дена ќе пловат по Вардар, тргнувајќи од Велес, со што ќе ја зaживеат традицијата од минатото кога со дрвени гемии се одело на трговија во Солун.

Повеќе: Почна вардарската регата „Гемиџии“

Ќе се поремети сообраќајот - три дена нема да се вози на...

Градот Скопје ги известува граѓаните дека од петок (26.06.2015) во 08.00 часот, до понеделник (29.06.2015) до 07.30 часот, за сообраќај ќе биде затворена улицата „Јордан Мијалков“ („Железничка“), и тоа на делницата од улица „Герман“ до улица „Павел Шатев“(Бихаќка). Улицата ќе биде затворена за сообраќај поради финалното асфалтирање на коловозот.

Повеќе: Ќе се поремети сообраќајот - три дена нема да се вози на...

Кои скопски села и улици утре ќе останат без струја?

Утре од 9 до 11:30 часот, без струја ќе останат корисниците од дел од улиците „Сливовска“, „Владимир Каваев“, „Извор“, „Клепа“, „Бабуна“ и дел од „Пресека“. во општина Карпош.

Повеќе: Кои скопски села и улици утре ќе останат без струја?

Жителите на Кривогаштани го блокираа патот со Воѓани, бараат негова реконструкција

Жителите на општина Кривогаштани и на околните села, вчера во знак на протест го блокираа регионалниот пат Кривогаштани – Воѓани, барајќи да се реализира најавената реконструкција на регионалниот пат, кој ги поврзува овие две населени места.

Повеќе: Жителите на Кривогаштани го блокираа патот со Воѓани, бараат негова реконструкција

Општина Струмица започнува со стручен третман на кучињата скитници

Општина Струмица во наредните денови ќе започне со решавање на проблемот со кучињата скитници, а согласно Законот за заштита и благосостојба на животните со заловување и стручно третирање.

Повеќе: Општина Струмица започнува со стручен третман на кучињата скитници

Замина првата група деца на бесплатен летен одмор

На бесплатен летен одмор во Струга денеска замина првата група деца од семејства во социјален ризик. Во рамки на проектот на Владата, што го реализира од 2012 година, годинава 2.000 деца ќе користат бесплатен летен одмор. За одморот да помине во најдобар ред, ќе се грижат волонтери на Црвениот крст на Република Македонија.

Повеќе: Замина првата група деца на бесплатен летен одмор

Страница 54 од 58