ЈО: Постапка против функционер во општина Струмица за злоупотреба на службена положба

Јавното обвинителство (ЈО) за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно службено лице носител на висока функција во општина Струмица, поради основано сомнение дека сторил кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 5 во врска со став 1од Кривичниот законик.

Повеќе: ЈО: Постапка против функционер во општина Струмица за злоупотреба на службена положба

Изградени сообраќајни острови долж булеварот Партизански одреди

Сообраќајни острови се изградени по должината на булеварот Партизански одреди, и тоа на вкрстувањето на овој булевар со улицата Аминта Трети, кај Порта Буњаковец и на вкрстувањето на булеварот со улицата Костурски херои, спроти Конгресниот центар Александар Македонски.

Повеќе: Изградени сообраќајни острови долж булеварот Партизански одреди

Значително е намалено загадувањето на Преспанското Езеро

Потребни беа 15 години и 15 милиони долари ова да се случи, но конечно, по неколку децениско нарушување, се обновува состојбата на Преспанското Езеро, изјави Постојаниот координатор на Обединетите нации и Постојаниот претставник на УНДП, Луиза Винтон за време на претпремиерата на документарниот филм „Езеро од јаболка“, организирана за уредниците на медиумите.

Повеќе: Значително е намалено загадувањето на Преспанското Езеро

СОС Охрид: Нема да се гради хотел во Лагадин

По неколкумесечна битка за поништување на одобрението за градба на незаконскиот хотел во Лагадин кој лажно се претставуваше како објект во сопственост на ТУИ Холандија, Граѓанската иницијатива Охрид ЅОЅ, соопшти дека Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам (ДИГУ) бара од Општина Охрид да го поништи незаконски издаденото одобрение за градба.

Повеќе: СОС Охрид: Нема да се гради хотел во Лагадин

Фрлен молотов коктел врз Музејот на албанската азбука во Битола

Претпладнево полицијата ја обезбедуваше зградата на Музејот на албанската азбука во Битола, врз кој бил фрлен Молотов коктел, при што дел од стаклата на прозорите на музејот и на влезната врата се искршени, а пред влезот се видливи траги од Молотовиот коктел, пренесува ТВ Тера.

Повеќе: Фрлен молотов коктел врз Музејот на албанската азбука во Битола

Директорите на училиштата од Центар кај Жерновски на разговор поради политичките натписи

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, во понеделник ги повика директорите на седумте основни општински училишта за да разговараат околу случувањата со провокативните и политички натписи кои се појавија на некои училишта.

Повеќе: Директорите на училиштата од Центар кај Жерновски на разговор поради политичките натписи

УХМР: Охридско Езеро шест сантиметри над минимумот, водостоите на реките под просекот за март

Според последните мерења, нивото на водата во Охридското Езеро е шест сантиметри над дозволениот минимум од 693.10, информираат во неделата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Повеќе: УХМР: Охридско Езеро шест сантиметри над минимумот, водостоите на реките под просекот за март

Викендов привремен сообраќаен режим на булеварот „Борис Трајковски“

Градот Скопје ги известува учесниците во сообраќајот дека во деновите од претстојниот викенд, сабота и недела, ќе се изведуваат прекопи за поставување попречни инсталациии на булеварот „Борис Трајковски“.

Повеќе: Викендов привремен сообраќаен режим на булеварот „Борис Трајковски“

Студија: Парно греење и во куќите ќе значи намалување на загадувањето во Скопје

Целосното искористување на централниот топловоден систем за греење, покрај намалување на цената на услугата за корисниците за околу 25%, ќе овозможи и развој на когенеративното производство на топлинска и електрична енергија и ќе овозможи зголемување на употребата на природен гас, што е стратешка определба на нашата држава. Истовремено тоа ќе значи и намалување на проблемот со загадувањето во Скопје.

Повеќе: Студија: Парно греење и во куќите ќе значи намалување на загадувањето во Скопје

Од петок акција за собирање кабаст отпад во Ародром и Ново Лисиче

Општина Аеродром во соработка со Град Скопје, поточно со јавното претпријатие „Комунална хигиена“, од петок, 3.3.2017 година ќе почне акција за собирање кабаст отпад. Акцијата на 3 март ќе се одвива во Ново Лисиче, Реонски центар „Аеродром“, населбата Лисиче и Горно Лисиче, кога граѓаните кои имаат кабаст отпад, во временски интервал од 7 до 9.30 часот, ќе можат да го одложат пред своите домови, доколку живеат во куќа, или пак, пред зграда, ако живеат во колективни станбени домаќинства.

Повеќе: Од петок акција за собирање кабаст отпад во Ародром и Ново Лисиче

Страница 7 од 63