Пороен дожд поплави дел од патот Кичево – Охрид

Краткотраен пороен дожд наврна во петок во вечерните часови во Кичево, при што на магистралниот пат Кичево – Охрид на местото викано „кај Млинот“ предизвика собирање на вода на места и до висина од половина метар.

Повеќе: Пороен дожд поплави дел од патот Кичево – Охрид

Се санираат премините над отворените канали во Сингелиќ

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски и министерот за животна средина и просторно планирање, Башким Амети, заедно со екипи на Градот Скопје и на јавните градски претпријатија во вторник се на терен во Синѓелиќ каде што е во тек акцијата за расчистување на последиците од катастрофалното невреме.

Повеќе: Се санираат премините над отворените канали во Сингелиќ

Новиот објект на Почесниот руски конзулат во Битола се отвора на крајот на август

Новиот објект на Почесниот руски конзулат во Битола свечено ќе биде отворен на 31-ви август.

Повеќе: Новиот објект на Почесниот руски конзулат во Битола се отвора на крајот на август

Еве што го спречи поплавувањето на Капиштец!Градончалникот Андреј Жерновски, заедно со претставници на општина Центар, денеска го посетија Мало Курило, населба на Водно, каде имаше неколку погодени куќи од поплавите. Жителите беа задоволни од брзата реакција на службите, кои во најкраток рок интервенираа за санирање на штетите и испумпување на водата.

Повеќе: Еве што го спречи поплавувањето на Капиштец!

Прскањето против комарци одложено за утре

Градот Скопје ги известува граѓаните дека поради нестабилните временски услови и силниот ветер кој го попречуваше летањето на авионите и разнесувањето на средствата за дезинсекција, се одложива закажаната авионска дезинсекција против комарци во поплавеното подрачје, којашто требаше да се рализира денеска.

Повеќе: Прскањето против комарци одложено за утре

Почна процес на дезинфекција на исчистените домови во Општина Аеродром

Почна процес на дезинфекција на исчистените домови во Општина Аеродром, кои беа зафатени од катастрофалната поплава.

Повеќе: Почна процес на дезинфекција на исчистените домови во Општина Аеродром

Жителите на Карпош бараат парите за парк да се пратат како помош од поплавите

Жителите на Карпош 4 од Скопје, бараат од општината да ги пренамени средствата предвидени за новиот плоштад во нивната населба кој треба да се протега на површина од 2.900 м2, во вредност од 18,8 милиони, кон настраданите од катастрофалните поплави во општините Гази Баба и Илинден.

 

Повеќе: Жителите на Карпош бараат парите за парк да се пратат како помош од поплавите

Испумпана водата од половина од поплавените куќи во Стајковци

Околу 50-60 отсто од поплавените домови во Стајковци се исчистени, тврди министерот за труд и социјална политика Диме Спасов кој е координатор на Оперативниот штаб на ова населено место.

Повеќе: Испумпана водата од половина од поплавените куќи во Стајковци

Делови од Дебар без вода и по шест часа

И покрај тоа што од водоводот Росоки – Дебар во главниот резервар во градот се влеваат околу 150 литри во секунда, делови на Дебар во текот на денот остануваат без вода и по шест часа.

Повеќе: Делови од Дебар без вода и по шест часа

ЈП „Водовод“: Водата во кризните подрачја е исправна за пиење

Водата за пиење во местата погодени од саботното невреме во Скопје е санитарно исправна покажаа првичните резултати од сите мерења, информираат од ЈП „Водовод и канализација“.

Повеќе: ЈП „Водовод“: Водата во кризните подрачја е исправна за пиење

Страница 8 од 52