ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКОПЈАНИ

Сообраќајната полиција денеска од 16 часот ќе воведе посебен сообраќаен режим во Скопје поради меѓународниот фудбалски натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и на Израел. Натпреварот треба да почне во 20.45 часот на Националната арена „Филип Втори Македонски“, во рамки на квалификациите за Европско првенство во фудбал.

Повеќе: ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКОПЈАНИ

Град Скопје се збратими со Тирана

Спогодба за соработка меѓу градовите Скопје и Тирана, со што двата града официјално се збратимија, потпишаа во петок Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Градот Тирана, Ерион Велиај.

Повеќе: Град Скопје се збратими со Тирана

Талески се појави во јавност и призна дека од дома ја водел Општината

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески, денеска првпат по излегувањето од тримесечниот куќен притвор се појави на јавен настан. На улицата Широка на битолски Баир, Талески присуствуваше на инфраструктурен проект и се поздрави со дел од новинарите, а другите ги заобиколи. Тој призна дека од дома ја водел Општината и дека немало никаков застој во реализацијата на проектите, туку напротов бил во постојан контакт и со фирмите изведувачи на прокетите.

Повеќе: Талески се појави во јавност и призна дека од дома ја водел Општината

Пратеникот Зоран Илиоски ќе биде шеф на Изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ во Битола

Актуелниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ од Битола, Зоран Илиоски како нов претседател на општинскиот изборен штаб за престојните парламентарни избори веќе ги презел сите работи во свои раце и ставил свои луѓе на клучни позиции, дознава „Мета“.

Повеќе: Пратеникот Зоран Илиоски ќе биде шеф на Изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ во Битола

Манчевски: Ако Груевски веруваше во електрични автомобили, немаше да си купи мерцедес од 600 илјади евра

Ако обвинетиот Груевски навистина веруваше во електрични автомобили и самиот ќе нарачаше еден, наместо да нарачува луксузно мерцедеси од 600.000 евра, рече потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски.

Повеќе: Манчевски: Ако Груевски веруваше во електрични автомобили, немаше да си купи мерцедес од 600...

Скопскиот „трамвај наречен (пуста) желба“, Груевски го смести во историјата

Владејачката партија бега од идејата за трамвајски превоз во Скопје. Откако скопскиот градоначалник, Коце Трајановски, во март 2015 година го стави проектот во мирување, денеска и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, најави дека наместо трамвај, Градот Скопје ќе набави „зглобни дводелни електрични автобуси со дизајн на трамвај“.

Повеќе: Скопскиот „трамвај наречен (пуста) желба“, Груевски го смести во историјата

Виноскоп на нова локација на „Плоштад Мајка Тереза“

Организаторите на „Виноскоп“ се извинуваат поради промената на локацијата, откако веќе објавија дека ќе биде на плоштад „Македонија“, сега објавуваат дека новата локација на 100 метри од плоштадот, до Обвинителството.

Повеќе: Виноскоп на нова локација на „Плоштад Мајка Тереза“

Реакција: На Плаошник ништо не е забетонирано, туку презентирано

Од Заводот и музеј Охрид, реагираат на прес-конференицјата на Роберт Алаѓозовски во која обвини дека се уништува Плаошник со недозволиви градби и дека СДСМ би ги сопрела веднаш, и велат дека се што се прави на Плаошник е законски.

Повеќе: Реакција: На Плаошник ништо не е забетонирано, туку презентирано

СДСМ ќе ги сопира градежните активности на Плаошник

Опозициската СДСМ вети дека ако победи на предвремените парламентарни избори на 11 декември, ќе ги сопре, според нив криминалните градежни активности на месноста Плаошник во Охрид.

 

Повеќе: СДСМ ќе ги сопира градежните активности на Плаошник

Груевски обвини дека Дамјановски ги кочи канализацијата и водоводот во Романовце и во Пчиња

Лидерот на ВМРО­ДПМНЕ Никола Груевски во сабота обвини дека градоначалникот на Куманово Зоран Дамјановски ги кочи и не сака да се реализираат проектите за изградба на канализација во Романовце и водовод во Пчиња.

Повеќе: Груевски обвини дека Дамјановски ги кочи канализацијата и водоводот во Романовце и во Пчиња

Страница 9 од 55