Николовски: Секој ден е можен избор на претседател на Собранието!

„Секој ден е можен за собраниски спикер. Претседател на Собранието наскоро ќе има и тој ќе ги распише локалните избори“, рече пратеникот од СДСМ, Љупчо Николовски, од собранискиот прес-центар.

Повеќе: Николовски: Секој ден е можен избор на претседател на Собранието!

Стандард: Иванов ја води Македонија во хаос

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов се однесува како марионета на експремиерот Никола Груевски, кој ја води својата земја во хаос и далеку од ЕУ и НАТО, пишува денеска австрискиот весник Стандард. „Тој ја навредува ЕУ како „импотентна и беспомошна“. Времето на Пакс Американа на Балканот помина. Од 1 март годинава, македонскиот претседател Иванов одбива да му го даде мандатот за формирање влада на шефот на социјалдемократите Зоран Заев, иако тој заедно со албанските партии има мнозинство во Собранието. На тој начин, тој отворено застана зад досега владејачката ВМРО-ДПМНЕ и ги нарушува сите демократски правила на игра.

 

Повеќе: Стандард: Иванов ја води Македонија во хаос

МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Еве што најавува УХМР за следните денови

До петок ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност и ќе дува умерен јужен ветер, особено изразен вдолж Поварадарието.

Повеќе: МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Еве што најавува УХМР за следните денови

Иванов ќе добие руска награда за придонес во православието

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, е одликуван со наградата „Неговата светост патријарх московски и на цела Русија, Алексеј Втори“ за 2016 година, што во мај, на свечена церемонија во Москва, ќе му биде врачена од патријархот на Руската православна црква, г.г. Кирил, соопшти кабинетот на претседателот Иванов.

Повеќе: Иванов ќе добие руска награда за придонес во православието

Страница 1 од 2569