Сообраќајка кај „Ситимол“

Две лица се повредени во сообраќајката што денеска се случи на пешачкиот премин на булеварот „Партизански одреди“ кај трговскиот центар „Ситимол“, јави Република.

Повеќе: Сообраќајка кај „Ситимол“

Ахмети–Рот: Договорот од Пржино да се почитува во целост

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, во вторникот оствари средба државниот секретар при германското министерство за надворешни работи задолжен за Европа, Михаел Рот, со кого разговараа за спроведувањето на Пржинскиот договор, предвремените парламентарни избори како и евроатлантска интеграција и спорот за името.

Повеќе: Ахмети–Рот: Договорот од Пржино да се почитува во целост

Делегација на Собранието на Молитвен појадок во Вашингтон

Собраниска делегација, предводена од претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, на покана на американски конгресмени престојува во Вашингтон, каде што ќе учествува на 64. Молитвен појадок, традиционален, национален американски собир.

Повеќе: Делегација на Собранието на Молитвен појадок во Вашингтон

Сончево со невообичаено високи температури за овој период од годината

Сончево и топло, попладне со мала до умерена локална облачност. По одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од јужен правец.

Повеќе: Сончево со невообичаено високи температури за овој период од годината

Рот: Кризата треба да се реши веднаш, во прашање е иднината на земјата

Вратата на Европската унија (ЕУ) е отворена за Македонија, а доколку земјата ја исполни реформската агенда, тогаш и Унијата ќе го оствари ветенето, порача во вторникот германскиот државен секретар задолжен за Европа, Михаел Рот на дебатата со студентите на Правниот факултет „Јустинијан Први“.

 

Повеќе: Рот: Кризата треба да се реши веднаш, во прашање е иднината на земјата

Страница 2078 од 2654