Туфегџиќ: Македонија од 2013 нема издадено лиценца за лектор, ќе го одблокираме процесот со законски измени

Во собраниска процедура се предлог-измени на законот за употреба на македонскиот јазик, кои што предвидуваат одблокирање на процесот за полагање на лекторски испит, изјави на прес-конференција пратеничката Ивана Туфегџиќ. Според неа, поради самоволието на претходната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, со несопроведливи законски измени, Република Македонија од 2013-та година до денес нема издадено лиценца за лектор, што предизвикува огромна штета врз заштитата и унапредувањето на македонскиот литературен стандарден јазик и неговото кирилско писмо.

Повеќе: Туфегџиќ: Македонија од 2013 нема издадено лиценца за лектор, ќе го одблокираме процесот со...

Арсовски: Башановиќ зема 25 илјади евра годишно од Владата на Заев

25.000 евра годишно граѓаните на Македонија ќе го плаќаат српскиот естраден менаџер Зоран Башановиќ. Ни помалку ни повеќе туку 25.000 евра. Толку чинат услугите што српскиот естраден менаџер Башановиќ му ги дава на Заев, а ги плаќаме ние граѓаните. Затоа граѓаните имаат право да знаат што го советува Башановиќ, новиот премиер Зоран Заев? По што советите на српскиот естраден менаџер се разликуваат од советите на пеачката Цветанка Ласкова, рече на прес конфенренција пред Владата, Димче Арсовски, потрпетседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе: Арсовски: Башановиќ зема 25 илјади евра годишно од Владата на Заев

ДИК вечерва расправа за избирачкиот список

Државната изборна комисија вечерва одржува седница на која разгледува повеќе информации и заклучоци како подготовка за претстојните локални избори.На дневен ред е извештајот за состојбата со Избирачкиот список и неговото ставање на јавен увид пред локалните избори во октомври.

Повеќе: ДИК вечерва расправа за избирачкиот список

(ВИДЕО) Родителите на децата со посебни потреби најавуваат кампување пред ресорните министерства

Родителите на децата со посебни потреби бараат поголема ажурност од институциите. Тие пет месеци кампуваат во Паркот „Жена -борец“ , но велат дека ќе се преселат пред министерството за образование, за здравство, и за труд и социјала , ако надлежните не реагираат навреме. Бараат персонални асистенти за децата со посебни потреби, прилагодување на спортските сали, како и стратегија што ќе се случува со децата со посебни потреби , по смртта на родителите.

Повеќе: (ВИДЕО) Родителите на децата со посебни потреби најавуваат кампување пред ресорните министерства

(ВИДЕО) Партија на обединети пензионери: Треба да има усогласување на пензиите

Од Партијата на обединети пензионери и граѓани очекуваат редовно и навремено исплаќање на пензиите. Тие се задоволни од како што рекоа одлуката за усогласувањето на пензиите, со растот на трошоците на живот.

Повеќе: (ВИДЕО) Партија на обединети пензионери: Треба да има усогласување на пензиите

Страница 4 од 3785