Претепан скопјанец додека седел на клупа пред зграда

Ноќеска околу 1 часот по полноќ С.Р. (58) бил претепан од шест непознати машки лица додека седел на клупа пред зграда на улицата „Боро Менков“ во Скопје и ја чекал својата девојка. Во нападот тој се здобил со тешки телесни повреди и скршеница на едно ребро. Причината за нападот била што лицата не му дозволувале да седи на клупата.

Повеќе: Претепан скопјанец додека седел на клупа пред зграда

Заев-Звиздиќ: Македонија и БиХ на дело реализираат регионална соработка што отвора пат кон ЕУ

За време на денешната средба на премиерот Зоран Заев и претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, било констатирано дека оваа посета на владината делегација од Република Македонија на највисоко ниво, со колегите од БИХ, е почеток на најавената интензивна соработка меѓу двете земји, како и во духот на развојот на регионалната соработка, потребна за евро-атлантските интеграции на двете земји.

Повеќе: Заев-Звиздиќ: Македонија и БиХ на дело реализираат регионална соработка што отвора пат кон ЕУ

Заев на средба со Звиздиќ и други претставници на властите во БиХ

Премиерот Зоран Заев и членовите на македонската владина делегација кои престојуваат во дводневна официјална посета на Босна и Херцеговина, денеска во Сараево ќе имаат повеќе средби со високи претставници на Советот на министри и на Претставничкиот дом на Парламентарното Собрание, како и со Претседателството на БиХ и со лидери на одделни политички партии.

Повеќе: Заев на средба со Звиздиќ и други претставници на властите во БиХ

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е обична политичка алатка со ограничен рок на траење

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека „СЈО е политичко обвинителство, под контрола на СДСМ.

Повеќе: ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е обична политичка алатка со ограничен рок на траење

Османи: Нема да има генерален реизбор на судии

Мислам дека е апсолутно погрешна интерпретацијата дека владата или новото парламентарно мнозинство ќе прави реизбор на судии. Ќе се зголеми улогата на новиот Судски совет во дефинирање на постапките за избори или дисциплинирање на судиите, вели вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Повеќе: Османи: Нема да има генерален реизбор на судии

Страница 5 од 3349