Геце ќе се врати наредната сезона

Марио Геце нема да игра фудбал до крајот на оваа сезона, а во Борусија се надеваат дека тој целосно ќе биде подгтовен за наредното првенство. Геце, по враќањето во Дортмунд, најголем дел од сезоната пропушти поради повредеи, а потоа беше дијагностицирано дека тој боледува од миопатија, ректа болест која предизвикува распаѓање на мускулното ткиво.

 

Германскиот херој од Мундијалот во Бразил во 2014 година, кој го постигна едниствениот гол во финалето против Аргентина, Марио Геце, јаза врши оваа сезона, откако докторите дијгностицираа дека тој боледува од моипатија.

Оваа ретка болест предизвикува распаѓање на мускулното ткиво, поради што на Геце веднаш му забранија да тренира и секаков физички напор.

Првите реакции на терапијата, според неговиот клуб, се позитивни.

„Веруваме дека лекувањето че мине без проблеми. Геце позитивно реагира на третманот и доколку се биде во ред очекуваме тој да биде со тимот кога ќе ги започнеме летните подготовки“, рекол извршниот претседател на Борусија, Ханс-Јоаким Вацке.

Марио Геце сезонава се врати во Дортмунд од Баерн, во чии редови мина токму од овој клуб во 2013 година.

Во изминатите шест години Геце иамл 11 различно повреди на мускулите./извор:Макфакс

Loading...