Фуриозен финиш на Бенфика за пласман во четвртфиналето

Фудбалерите на Бенфика се пласираа во четврфиналето на Лигата на шампионите, откако во осминафиналниот двомеч беа поуспешни од Зенит. Бенфика првиот меч го доби со 1:0, а успеа да слави со 2:1 и во реваншот кој се одигра на „Петроввски“ стадионот во Санкт Петербург.

Повеќе: Фуриозен финиш на Бенфика за пласман во четвртфиналето

Ибрахимовиќ го замолкна „Стенфорд Бриџ“

Фудбалерите на ПСЖ изборија ново четвртфинале во Лигата на шампионите, откако во осминафиналето два пати го совладаа Челзи.

Повеќе: Ибрахимовиќ го замолкна „Стенфорд Бриџ“

Монструозен ‘трип дабл’ на Расел Вестбрук

Расел Вестбрук ја обележа изминатата ноќ во НБА лигата. Во дербито помеѓу Оклахома и ЛА Клиперс, екипи кои се борат за третото место во Западната конференција, Оклахома славеше со 120:108, а Вестбрук забележа ‘трип дабл’.

Повеќе: Монструозен ‘трип дабл’ на Расел Вестбрук

Руни одбил 100 млн евра од Шангај

Вејн Руни во јануарскиот преоден рок одбил понуда од Кина, а колумнистот на Daily Mail, Пирс Морган, тврди дека се работи за бројка со девет цифри! Шангај, кој од клупата го предводи поранешниот англиски селектор Свен Ериксон, на Руни, со платен данок за тригодишен договор, му понудил 100 милиони евра, но напаѓачот ја одбил понудата.

Повеќе: Руни одбил 100 млн евра од Шангај

АБА: Билан МВП, Драгичевиќ прв, а Дреновац четврти стрелец

Миро Билан, центарот на Цедевита е најкорисниот играч во регуларниот дел од сезоната во АБА лигата. Прв стрелец во лигата е Тадија Драгичевиќ, а на четвртото место во оваа категорија е играчот на МЗТ, Ѓорѓе Дреновац. Најдобар скокач е Анте Жижиќ, а прв асистент во лигата е ветеранот Омар Кук.

Повеќе: АБА: Билан МВП, Драгичевиќ прв, а Дреновац четврти стрелец

Руските атлетичари нема да настапат на ОИ?

Руските атлетичари со голема веројатност нема да настапат на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, бидејќи WADA и IAAF не сакале да ја загрозат својата репутација.

Повеќе: Руските атлетичари нема да настапат на ОИ?

НБА: Нов рекорд на Кари, порази на СА и Кливленд

Нов рекорд на Стеф Кари во 56-та сезонска победа на Голден Стеј, односно поразите на Кливленд и Сан Антонио, ја обележаа изминатата ноќ во НБА лигата.

Повеќе: НБА: Нов рекорд на Кари, порази на СА и Кливленд

Nike го раскина договорот со Шарапова

Спонзорите почнаа да и го вртат грбот на Марија Шарапова, која во понеделникот, ја шокира светската јавност, со објавата дека била позитивна на допинг тестот кој и бил направен за време на овогодишниот Австралија Опен.

Повеќе: Nike го раскина договорот со Шарапова

И Кулижников позитивен на мелдониум

Светскиот рекордер во брзо лизгање, Русинот Павел Кулижников имал позитивен допинг тест, на истиот лек, мелдониум, поради кој во понеделникот „падна“ и тенисерката Марија Шарапова.

Повеќе: И Кулижников позитивен на мелдониум

Страница 171 од 173