Руска маратонка доби четиригодишна суспензија

Руската маратонка Албина Мајорова, поради користење на недозволени средства, од страна на Судот за спортска арбитража доби четиригодишна суспензија.

Повеќе: Руска маратонка доби четиригодишна суспензија

Ѓорческа испадна од Топ 200, Серена Вилијамс се врати на чело на ВТА листата

Лина Ѓорческа, не е повеќе меѓу најдобрите 200 тенисерки во светот. На најновата ВТА листа таа назадуваше за две позиции и сега се наоѓа на 202-то место.

Повеќе: Ѓорческа испадна од Топ 200, Серена Вилијамс се врати на чело на ВТА листата

Пиоли ја понудил својата оставка

Врие од нервоза и незадоволство во редовите на Интер, особено по поразот во Фиренца, 5:4. Интер на последните пет натпревари нема победа, а по поразот од Фиорентина, тренерот Стефано Пиоли ја понудил оставката.

Повеќе: Пиоли ја понудил својата оставка

Барса се врати во шампионската трка, Меси го замолкна „Бернабеу“

Фудбалерите на Барселона го совладаа Реал 3:2 (1:1) во 173-от првенствен дуел, одигран во рамките на 33.коло и се вратија во борбата за шампионската титула. „Ел Калсико“ го реши Лионел Меси во 92.минута, со својот 500-ти гол во дресот на Барселона.

Повеќе: Барса се врати во шампионската трка, Меси го замолкна „Бернабеу“

Метла за Индијана, Кливленд прв полуфиналист на Истокот

Бранителот на титулата во НБА лигата, Кливеленд избори пласман во конференциското полуфинале, откако серијата против Индијана ја доби со 4-0. Четвртиот меч од серијата Кливленд го доби во Индијанаполис со 106:102.

Повеќе: Метла за Индијана, Кливленд прв полуфиналист на Истокот

Бентеке му пресуди на поранешниот тим

Кристал Палас го победи Ливерпул со 2:1 во 34.коло, во Премиер лигата. Лондонскиот тим стана втората екипа во историјата која во три последовни сезони забележал истот толку победи на „Енфилд“.

Повеќе: Бентеке му пресуди на поранешниот тим

Барселона на минус два пред реваншот со Кил

Кил го добри првиот четвртфинален дуел против Барселона 28:26, додека ПСЖ победи во Унгарија кај Пик Сегед 30:27 и со голема веројатност одбезбеди пласман на завршниот турнир во ракометната Лига на шампиони.

Повеќе: Барселона на минус два пред реваншот со Кил

Победа на Арсенал за лондонско финале во ФА купот

Арсенал е вториот финалист во ФА купот, откако во полуфиналето со пресврт и по продолженијата го победи Манчестер Сити со 2:1. Стрелци за Арсенал беа Начо Монреал и Алесис Санчез, а за Сити погоди Серхио Агуеро.

Повеќе: Победа на Арсенал за лондонско финале во ФА купот

ПМФЛ, 28.коло: Вардар победи, нов кикс на Шкендија

Вардар маршира кон одбрана на шампионската титула во Првата македонска фудбалска лига, откако по 28.коло стекна предност од 13 бода во однос на Шкендија. Вардар во ова коло како гостин славеше над Шкупи 2:0, додека Шкендија одигра 1:1 во Кратово против Силекс.

Повеќе: ПМФЛ, 28.коло: Вардар победи, нов кикс на Шкендија

Дебакл на Палермо во Рим, Кротоне го шокира Милан

Палермо на македонските репрезентативци Несторовски и Трајковски до живеа дебакл од Лацио во 33.коло во Серија А, во кое сензација направи Емполи со гостинската победа над Милан, а Кротоне кај Сампдорија освои бодови кои на тимот му ги продолжија надежите дека ќе избори опстанок.

Повеќе: Дебакл на Палермо во Рим, Кротоне го шокира Милан

Страница 4 од 86