Кениец и Србинка победници на Белградскиот маратон

Кениецот Стивен Кипнгетич Катам и Србинката Оливера Јевтиќ победија на 30-то издание на маратонската трка во Белград.

Повеќе: Кениец и Србинка победници на Белградскиот маратон

Прва „бомба“за преодниот рок, Монако го договори трансферот на Тилеманс

Монако го оствари најголемиот клупски успех во последните 13 години, со пласманот во полуфиналето во Лигата на шампионите, а во петокот клубот го договори првото засилување за новата сезона.

Повеќе: Прва „бомба“за преодниот рок, Монако го договори трансферот на Тилеманс

Ивановски победи на полумаратонот во Белград

Македонецот Дарио Ивановски надмоќно победи на полумаратонската трка, која во саботата, се одржа во склоп на 30-от Белградски маратон. Ивановски, победи во конкуренција на 2.000 натпреварувачи кои беа пријавени за оваа трка.

Повеќе: Ивановски победи на полумаратонот во Белград

Меморијален меѓународен турнир во борење „Љупче Црвенкоски – Црвенио“

Во чест на прерано починатиот член на боречкиот клуб „7 Мај – Леов“ од Прилеп, Љупче Црвенкоски – Црвенио, денеска во спортската сала на ООУ „Добре Јованоски“, овој боречки клуб го организираше првиот Меморијален меѓународен турнир во борење слободен стил и женско борење.

Повеќе: Меморијален меѓународен турнир во борење „Љупче Црвенкоски – Црвенио“

Ѓорческа ја освои титулата во двојки, во Кјасо

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, заедно со Бугарката Александрина Најденова, ја освои титулата во двојки на ИТФ фјучерс турнирот во Кјасо, Швајцарија.

Повеќе: Ѓорческа ја освои титулата во двојки, во Кјасо

ПРЕДМАЛКУ СООПШТЕНА ТАЖНА ВЕСТ: Загина престижниот и популарен спортист

Италијанскиот велосипедист и поранешен победник на една од најпрестижните трки во светот, Џиро д’Италија, Микеле Скарпони (37), загинал во сообраќајна несреќа во Филотрано, во италијанскиот регион Анкона.

Повеќе: ПРЕДМАЛКУ СООПШТЕНА ТАЖНА ВЕСТ: Загина престижниот и популарен спортист

Вардар од Фленсбург гледа кон Келн

Два натпревари ги делат ракометарите на Вардар од пласман на завршниот турнир во Лигата на шампионите. Последната пречка на патот до Келн е стариот должник Фленсбург. В сабота, во „Феленс арена“, Фленсбург ќе го пречека во првиот четвртфинален натпревар во Лигата на шампионите.

Повеќе: Вардар од Фленсбург гледа кон Келн

Брејкови на Бостон и ЛА Клиперс, Вестбрук го доби дуелот со Харден

Оклахома и Бостон го намалија резултатот во конференциските четвртфиналиња против Хјустон, односно Чикаго, на 1:2, додека ЛА Клиперс ја вратија предноста на домашниот терен со триумфот во Солт Лејк Сити над Јута.

Повеќе: Брејкови на Бостон и ЛА Клиперс, Вестбрук го доби дуелот со Харден

Обвинет за расизам: Настасе ја коментираше бременоста на Серена Вилијамс

Селекторот на Фед репрезентацијата на Романија, Илие Настасе, предизвика расистички скандал, а неговиот коментар е поврзан со Серена Вилијамс. На прес конференцијата по жрепката за дуелите со Велика Британија во Фед купот, тој гласно ја коментирал бременоста на најдобрата светска тенисерка.

Повеќе: Обвинет за расизам: Настасе ја коментираше бременоста на Серена Вилијамс

Страница 6 од 86