Деспре нов лидер кај автомобилистите

Четвртата етапа на релито Дакар донесе смена на врвот кај автомобилистите и откажување на двајца од фаворитите.

 

Повеќе: Деспре нов лидер кај автомобилистите

НБА: Вестбрук 49 поени, Оклахома загуби од Хјустон

Хјустон ја победи Оклахома во најпривлечниот меч кој изминатата ноќ се одигра во НБА лигата, иако Расел Вестбрук го доби дуелот со опонентот Џејмс Харден.

 

Повеќе: НБА: Вестбрук 49 поени, Оклахома загуби од Хјустон

Хокеј пред 47.000 луѓе, Сент Луис го победи Чикаго

Зимската класика во професионалната хокеарска НХЛ лига, повторно е одигран пред полн стадион, а на задоволство на гледачите домаќинот Сент Луис славеше над Чикаго 4:1.

Повеќе: Хокеј пред 47.000 луѓе, Сент Луис го победи Чикаго

Деле Али ја прекина фантастичната низа на Челзи

Фудбалерите на Тотенхем ставија крај на неверојатната низа од 13 победи, во која беа нивните колеги од Челзи, откако во лондонското дерби славеа со 2:0. По 20.кола во Премиерлигата Челзи остана лидер, а Тотенхем се искачи на третата позиција на табелата со седум бода помалку од лидерот.

Повеќе: Деле Али ја прекина фантастичната низа на Челзи

Ракометарите втор пат ја победија БиХ

Македонските ракометари, во контролен натпрервар, одигран зад „затворени врати“, ја совлада Босна и Херцеговина 35:31. Овој дуел беше втор од трите закажани помеѓу двете репрезентации, Македонија победи на првиот одигран во вторникот (28:24), а третиот ќе се одигра в четврток.

Повеќе: Ракометарите втор пат ја победија БиХ

Вестбрук со топка по судијата, Батлер го сруши Кливелнд

Кошаркарите на Голден Стејт забележаа нова победа, шампионот Кливленд загуби во Чикаго, Клиперси ја прекинаа низата од шест порази, а Расел Вестбрук доби техничка бидејќи го погоди судијата со топка во главата.

Повеќе: Вестбрук со топка по судијата, Батлер го сруши Кливелнд

Шапекоенсе го одби имунитетот

Еден месец по авионската несреќа во која загина речиси целиот тим на Шапекоенсе, бразилскиот клуб со голем спортски гест го задиви светот. Имено, клубот го одби имунитетот, во наредните три години да не може да испадне од бразилската Серија А. Раководството соопшти дека тимот опстанокот во лигата ќе се обиде да го избори на теренот.

Повеќе: Шапекоенсе го одби имунитетот

Танде нов лидер на Новогодишната турнеја, нестварен јубилеј за Касаи

Норвежанецот Даниел Андре Танде победи на скокалницата во Инсбрук, третата станица на Новогодишната турнеја и го презеде водството во вкупниот пласман.

Повеќе: Танде нов лидер на Новогодишната турнеја, нестварен јубилеј за Касаи

Започна 39-то издание на релито Дакар

Со првата етапа, во должина од 454 километри, од Асуснсион (Парагвај) до Ресистенција (Аргентина) за почна 39-то издание на релито Дакар. Ал-Атијах кај авотмобилистите и Гарсија кај мотоциклистите победија на првата етапа, на релито коие деветти пат се одржува во Јужна Америка.

Повеќе: Започна 39-то издание на релито Дакар

Страница 7 од 173