Евролига: ЦСКА и Фенер победа ги дели од Ф4 турнирот

Кошаркарите на ЦСКА Москва и Фенербахче една победа ги дели од пласман на завршиниот турнир во Евролигата, откако максимално ја искористија предноста на домашниот терен во дуелите со Црвена ѕвезда, односно Реал Мадрид.

 

Повеќе: Евролига: ЦСКА и Фенер победа ги дели од Ф4 турнирот

Драган Раца нов селектор на кошаркарите

Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) го назначи 55-годишниот српски тренер Драган Раца за нов селектор на кошаркарската репрезентација. Раца потпишал двегодишен договор до 2018 година , но втората година е условена со пласман на националниот тим на Евробаскетот во 2017 година.

Повеќе: Драган Раца нов селектор на кошаркарите

Ѓоковиќ елиминиран во МК: Ова е доказ дека никој не е непобедлив

Новак Ѓоковиќ го доживеа вториот пораз во 2016 година по кој го заврши настапот на Мастерсот во Монте Карло уште во второто коло. Првиот светски рекет, кој во Монте Карло пристигна како бранител на титулата, загуби во три сета 4:6, 6:2, 4:6 од Чехот Јиржи Весели.

Повеќе: Ѓоковиќ елиминиран во МК: Ова е доказ дека никој не е непобедлив

Локомотив поведе против Барселона, Лаборал против ПАО

Локомотив Кубан и Лаборал Куча поведоа со 1-0 во четвртфиналните серии против Барселона, односно Панатинаикос, во кошаркарската Евролига.

Повеќе: Локомотив поведе против Барселона, Лаборал против ПАО

Французите решија, Бензема нема да игра на ЕУРО 2016

Напаѓачот Реал Мадрид, Карим Бензема, нема да игра за Франција на Европското првенство, одлучи Фудбалската федерација на Франција. Бензема во моментов е под истрага на француските власти под обвинение дека се обидел да изнуди пари од соиграчот Матје Валбуена. Поради тоа Бензема, во декември беше суспендиран од репрезентацијата, а сега Федерацијата одлучи тој да не игра на ЕП.

Повеќе: Французите решија, Бензема нема да игра на ЕУРО 2016

Младите ракометари во група со Данска, Норвешка и Холандија

Ракометната репрезентација на Македонија, играчи до 20 години, ги дозна противниците за Европското првенство кое летово ќе се одржува во Данска.

Повеќе: Младите ракометари во група со Данска, Норвешка и Холандија

Луис Енрике: Не бевме доволно луцидни

Тренерот на фудбалерите на Барселона, Луис Енрике, по елиминацијата на неговиот тим во четвртфиналето во Лигата на шампионите, рекол дека „без луцидна игра не моќат да се создадат шанси“.

Повеќе: Луис Енрике: Не бевме доволно луцидни

Алонсо доби дозвола да се трка во Кина

Фернандо Алонсо доби дозвола да настапи на трката за Големата награда на Кина, која в недела ќе се вози на патеката во Шангај. Возачот на Мекларен по првиот слободен тренинг ќе мора на дополнителни тестови, но тоа не би требало да влијае врз првичната одлука на ФИА, која му дозволи на Шпанецот да се врати на патеката.

Повеќе: Алонсо доби дозвола да се трка во Кина

Јунајтед последен полуфиналист во ФА купот

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед последни изборија место во полуфиналето, во ФА купот, откако во повотрениот меч славеа над Вест Хем со 2:1. Првиот меч кој се одигра пред еден месец во Манчестер заврши без победник 1:1.

Повеќе: Јунајтед последен полуфиналист во ФА купот

Гризман и Атлетико ја детронизираа Барселона

Ниту оваа сезона европскиот шампион во фудбал нема да ја одбрани титулата, бидејќи Атлетико Мадрид ја елиминира Барселона во четвртфиналето, во Лигата на шампионите. Најдобрата европска четврорка за оваа сезона ја комплетираше минхенски Баерн, кој во четвртфиналниот двомеч беше подобар од Бенфика.

Повеќе: Гризман и Атлетико ја детронизираа Барселона

Страница 62 од 86