ЛШ: ПСЖ и Бенфика бранат минимална предност

Уште два тима кои ќе играат во четвртфиналето во Лигата на шампионите, ќе бидат познати в среда, кога осминафиналните реванши ќе ги одиграат Челзи и ПСЖ, односно Зенит и Бенфика.

Повеќе: ЛШ: ПСЖ и Бенфика бранат минимална предност

СЕХА: Без победник во дербито меѓу Вардар и Веспрем

Вардар и Веспрем ремизираа 30:30 (13:12), во еден од двата дерби натпревари, кои во вторникот беа на програмата во СЕХА лигата.

Повеќе: СЕХА: Без победник во дербито меѓу Вардар и Веспрем

Рома не ги дава Пјаниќ и Наинголан

Рома ставила вето на продажбата на своите клучни играчи во средниот ред, Миралем Пјаниќ и Раџа Наинголан. Според шпекулациите за услугите на Пјаниќ и Наинголан се зинтересирани неколку тимови од Премиерлигата (Челзи и Манчестер Јунајтед), но раководството на Рома нема намера да се откаже од нивните услуги.

Повеќе: Рома не ги дава Пјаниќ и Наинголан

Алегри потврди дека ќе остане во Јувентус

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, потврди дека и наредната сезона ќе ја предводи „Старата дама“ и покрај интересот шти за неговите услуги го покажуваат неколку големи европски тимови.

Повеќе: Алегри потврди дека ќе остане во Јувентус

Реал и Волфсбург пред четвртфинална промоција

Две реванш средби од осминафиналната фаза во фудбалската Лига на шампионите на програмата се во вторник. По одиграните први натпревари, поблиску до четвртфиналето се фудбалерите на мадридски Реал и Волфсбург. Реал пред две недели победи во Рим со 2:0, а Волфсбург славеше во Гент со 3:2.

Повеќе: Реал и Волфсбург пред четвртфинална промоција

Бајден сака да го „здроби срцето“ на Исламската држава

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден изјави во понеделникот дека треба „да се здроби срцето“ на екстремната сунитска група Исламска држава во Ирак и во Сирија за „нејзиниот отров“ повеќе да не труе по Блискиот исток и остатокот од светот.

Повеќе: Бајден сака да го „здроби срцето“ на Исламската држава

Марија Шарапова позитивна на допинг

Руската тенисерка Марија Шарапова на прес конференција објави дека била позитивна на допинг тестот кој и бил направен на овогодишното издание на Австралијан Опен. Набргу се огласи и Светската анти допинг агенција (WADA), која информира дека суспензијата на Шарапова започнува од 12.март, без да прецизира колку долго ќе трае.

Повеќе: Марија Шарапова позитивна на допинг

Гвардиола со 100 млн. евра ќе ја реконструира одбраната на Сити

Пеп Гвардиола, кој по завршувањето на сезоната ќе го преземе Манчестер Сити, според англиските медиуми за засилувања ќе добие околу 200 милиони евра, а најверојатно прво ќе прави целосна реконструкција на дефанзивната линија во тимот.

Повеќе: Гвардиола со 100 млн. евра ќе ја реконструира одбраната на Сити

СЕХА: Повреди го мачат Вардар пред мечот со Веспрем

Откако успешни ја завршија мисијата во Лигата на шампионите и со три победи (Кристијанштад, ПИК Сегед, Монпелје) ја остварија целта и го освоија третото место во групата, ракометарите на Вардар растоварени од сите грижи ќе го пречекаат Веспрем во претпоследниот натпревар во СЕХА лигата.

Повеќе: СЕХА: Повреди го мачат Вардар пред мечот со Веспрем

Страница 76 од 77