Александар Тодоров е нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром

Поранешниот селектор на македонската младинска репрезентација, Александар Тодоров (43), е нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром откако денеска и официјално потпиша едногодишен договор со актуелниот шампион.

Повеќе: Александар Тодоров е нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром

У 21: УЕФА го објави идеалниот тим на шампионатите

Ден пред почетокот на Европското првенство за играчи до 21 година Европската фудбалска унија (УЕФА) потсети на идеалниот тим на сите досегашни шампионати во оваа старосна категорија. Во идеалните 11 има најмногу Италијанци.

Повеќе: У 21: УЕФА го објави идеалниот тим на шампионатите

Трка покрај вода од 2 јули

Од 2 јули почнува „Бич ран“, серија трки што ќе се одржи на 5 локации покрај вода во Македонија, во Скопје, Преспа, Дојран, Маврово и Охрид, и овој настан ќе трае до 30 јули. Во трките може да учествува секој што сака да се натпреварува во трчање на 5 км на една, неколку или на сите предвидени трки од серијата.

Повеќе: Трка покрај вода од 2 јули

Ракометарите испуштија победа во Украина

Македонската ракометна репрезентација пропушти вечерва да се пласира на Европското првенство кое наредната година ќе се одржи во Хрватска. Македонија во Украина ремизираше со домаќинот 27:27.

Повеќе: Ракометарите испуштија победа во Украина

СТАРТУВА ПРОДАЖБАТА НА БИЛЕТИТЕ ЗА СУПЕР КУПОТ – Еве како може да стигнете до нив

Скопје за прв пат ова лето ќе биде домаќин на УЕФА Супер купот кој ќе се одржи на 8-ми август годинава.
За трофејот ќе се борат екипите на Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед.

Повеќе: СТАРТУВА ПРОДАЖБАТА НА БИЛЕТИТЕ ЗА СУПЕР КУПОТ – Еве како може да стигнете до нив

ДРАМА СРЕД СКОПЈЕ - Снема струја среде натпревар Македонија - Шведска! (ВИДЕО)

Ракометниот натпревар меѓу Македонија и Шведска кој вечерва кратко беше прекинат откако снема струја. Македонските ракометарки го загубија натпреварот од Шведска со 20-31 кој се одигра во рамки на бараж двомечот за пласман на Светското првенство во Германија што ќе се одржи кон крајот на годинава.

 

Повеќе: ДРАМА СРЕД СКОПЈЕ - Снема струја среде натпревар Македонија - Шведска! (ВИДЕО)

Марка: Кристијано Роналдо нема да игра во Скопје

Европскиот шампион Реал на 8 август, на натпреварот во Суперкупот на УЕФА, против Манчестер Јунајтед во Скопје, ќе игра без својот најдобар играч Кристијано Роналдо, тврди Марка.

Повеќе: Марка: Кристијано Роналдо нема да игра во Скопје

Срамно однесување на саудиските фудбалери во Австралија

Фудбалерите на Саудиска Арабија ги шокираа Австралијците и светот за време на квалификацискиот натпревар за Светското првенство во 2018 година, во Аделаида, бидејќи го игнорираа едноминутното молчење за жртвите на тероризмот во Лондон.

Повеќе: Срамно однесување на саудиските фудбалери во Австралија

Петер Бош ја презеде Борусија Дортмунд

Тренерот кој успеа со Ајакс да стигне до финалето во Лига Европа, Петер Бош, кариерата ќе ја продолжи во Германија, во екипата на Борусија Дортмунд, каде го наследи Томас Тухел.

Повеќе: Петер Бош ја презеде Борусија Дортмунд

Страница 9 од 26