УТРОВО СООПШТЕНА ТАЖНАТА ВЕСТ: Почина една од највлијателните личности во Светот

Ахмед Катрада, инаку јуќноафрикански борец против апартхејдот и најблизок соработник на Нелсон Мандела починал утрово на 87 години, соопштуваат медиумите.

Повеќе: УТРОВО СООПШТЕНА ТАЖНАТА ВЕСТ: Почина една од највлијателните личности во Светот

Русија издаде налог за апсење на поранешниот украински премиер

Локален суд во јужниот рсуки град Јасентук издаде налог за апсење на поранешниот украински премиер Арсениј Јаценјук.

Повеќе: Русија издаде налог за апсење на поранешниот украински премиер

ФИЛМСКА ПОТЕРА: Специјалци од хеликоптер со автоматски пушки се обидуваат да запрат камионет полн со криминалци (ВИДЕО)

Следното видео прикажува бразилска специјална полиција како со хеликоптер брка бел камионет во кој се наоѓаат група локални криминалци.

Повеќе: ФИЛМСКА ПОТЕРА: Специјалци од хеликоптер со автоматски пушки се обидуваат да запрат камионет полн...

Ердоган: Турција би можела да одржи референдум и за пристапувањето во ЕУ

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган рече дека Турција би можела да одржи референдум за пристапувањето во Европската унија(ЕУ) по 16 април, кога Турците ќе се изјаснуваат за промени на Уставот со кои претседателот добива поголеми овластувања.

Повеќе: Ердоган: Турција би можела да одржи референдум и за пристапувањето во ЕУ

Марин Ле Пен за Френкзит: За еврото ќе зборуваме на крај – по изборите во Германија

Лидерката на францускиот екстремно десничарски Национален фронт, Марин Ле Пен, која е кандидат за претседател на Франција, се обиде да ги смири гласачите кои се вознемирени од нејзините планови да ја изведе земјата од еврозоната, пренесе во неделата Ројтерс. Според анкети по првиот круг од претседателските избори на 23 април, Ле Пен ќе стигне до вториот круг на 7 мај, но ќе биде поразена од центристичкиот кандидат Емануел Макрон.

Повеќе: Марин Ле Пен за Френкзит: За еврото ќе зборуваме на крај – по изборите во Германија

(ВИДЕО) Во Синсинати убиено е едно лице, а 15 се повредени

Едно лице загина во неделата наутро, а најмалку 15 се повредени при напад во ноќен клуб во градот Синсинати во САД, јави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на локалната полиција, која соопшти дека нападот го извршиле „неколку лица“.

Повеќе: (ВИДЕО) Во Синсинати убиено е едно лице, а 15 се повредени

Sunday Times: САД планираат да ја зголемат својата војска во Авганистан

Владата во Кабул контролира околу 62% од населението и 57% од територијата. Командантот на силите на САД во Авганистан генерал Џон Николсон има намера да го зголеми контигентот на НАТО со испраќање на дополнителни 5.000 американски војници, соопшти во неделното издание весникот Sunday Times.

 

Повеќе: Sunday Times: САД планираат да ја зголемат својата војска во Авганистан

Нов крвав напад со автомобил во Лондон

Две момчиња и едно девојче се во болница, откако беа удрeни со автомобил додека се наоѓале на тротоарот на Есекс Роуд во Лондон, Настанот се случи во саботата вечерта. Приведени се четири лица, кои се на возраст меѓу 17 и 19 години. Во нив се откриени два ножа, пишуваат во неделата англиските медиуми.

Повеќе: Нов крвав напад со автомобил во Лондон

Меркел триумфираше на изборите во покраината Сар

Партијата на германската канцеларка Ангела Меркел ги освои регионалните избори организирани во провинцијата Сар, објави во неделата “Франс прес “.

Повеќе: Меркел триумфираше на изборите во покраината Сар

Страница 1 од 625