Во САД укинат законот на Обама за тоалети за трансродови лица во училиштата

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го поништи указот донесен од неговиот демократски претходник Барак Обама за државните училишта за тоалетите за трансродовите лица, соопшти министерството правда.

Повеќе: Во САД укинат законот на Обама за тоалети за трансродови лица во училиштата

Вучиќ: Мир и стабилност, а не судири и кавги со соседите

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјавил дека Србија денес искрено и вистински сака мир, а не судири и кавги со соседите, укажувајќи дека официјален Белград на ниеден начин не придонел Босна и Херцеговина (БиХ) „или некој орган на БиХ“, да поднесат ревизија на пресудата на Меѓународниот суд на правдата по тужбата против Србија, пренесуваат српските медиуми.

Повеќе: Вучиќ: Мир и стабилност, а не судири и кавги со соседите

Радиоактивни диви свињи пронајдени во чешките шуми 31 година по катастрофата во Чернобил

Радиоактивни диви свињи биле детектирани во шумите на Чешка, 31 година по несреќата во Чернобил, соопштија ветеринарните власти, додавајќи дека тие јадат печурки кои што можат да апсорбираат високо нивоа на радиоактивни изотопи.

Повеќе: Радиоактивни диви свињи пронајдени во чешките шуми 31 година по катастрофата во Чернобил

ХАОС НА СРЕД УЛИЦА - Полицијата со часови ловела бик

Њујоршката полиција повеќе од два часа ловеше див бик низ улиците на Квинс, кој побегнал од локалната кланица, пренесуваат американските медиуми.

Повеќе: ХАОС НА СРЕД УЛИЦА - Полицијата со часови ловела бик

Автобус излетал од патот, повредени припадници на српската војска

Автобус кој превезувал 40 припадници на 4.бригада на Копнената војска на Србија, на релација Ниш-Врање, утрово излетал од патот. Според српските медиуми, повикувајќи се на српското министерство за одбрана објавија дека повеќе војници биле повредени.

Повеќе: Автобус излетал од патот, повредени припадници на српската војска

Ирачките сили почнаа да го заземаат аеродромот во Мосул

Ирачките безбедносни сили со поддршка на американски војници, во четврток упаднаа на главниот аеродром во Мосул и во воената база во близина на аеродромот, објави државната телевизија.

Повеќе: Ирачките сили почнаа да го заземаат аеродромот во Мосул

Баша: Само техничка влада може да спроведе слободни и фер избори во Албанија

Претседателот на Демократската партија на Албанија Лулзим Баша изјави дека протестите на опозицијата во Албанија нема да престанат бидејќи без техничка влада, парламентарните избори во земјата закажани за 18 јуни нема да бидат слободни.

Повеќе: Баша: Само техничка влада може да спроведе слободни и фер избори во Албанија

Украдената порта од логорот Дахау се враќа во Германија

Влезната врата на некогашниот германски нацистички логор Дахау, украдена во 2014 година, во средата ќе биде вратена во логорот, откако беше пронајдена во Норвешка.

 

Повеќе: Украдената порта од логорот Дахау се враќа во Германија

Страница 1 од 558