Преговорите меѓу Турција и Русија за С-400 во последната фаза

Преговорите меѓу Турција и Русија околу купувањето на системи за воздушна одбрана С-400 влегуваат во “последната фаза“, но тоа не значи дека договорт ќе биде потпишан веднаш, соопшти министерот за одбрана на Турција, Фикри Ишик.

 

Тој изјави дека членките на НАТО не претставиле финансиски ефективна понуда за алтернативен одбранбен напад.

Инаку во меѓувреме, најавена е средба меѓу турскиот и рускиот претседател Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин на 3-ти мај во Сочи. На средбата двајцата претседатели ќе разговараат за состојбата во Сирија, потврди портпаролот на Кремељ, Дмитри Песков./извор:Макфакс

Loading...