Сите повредени во нападот во Лондон се муслимани

Сите повредени во нападот со комбе недалеку од џамијата во Лондон во северниот дел на градот се припадници на муслиманската заедница, соопшти официјалниот претставник на полицијата задолжен за борба против тероризмот Нил Басу. Тој одржа прес-конференција и рече дека полицијата треба да утврди дали смртта на еден човек на самото место на настанот е поврзана со нападот во кој беа повредени 10 лица.Тој изјави дека човекот кој почина добивал прва помош од минувачите за време на нападот.

 

“Рано е да се каже дека тој умрел како резултат на нападот”, изјави Басу, додавајќи дека возачот на комбето бил уапсен при обидот за убиство.

За пешаци во близина на џамија во Finsbury парк, северен Лондон, тој се стрча во комбе кое го управувал 48-годишен маж.

Инцидентот се случи нешто по полноќ, по молитвата во џамијата и во текот на месец Рамазан. Возачот на комбето до доаѓањето на полицијата го чуваа минувачите, бесни поради нападот./извор:Макфакс

Loading...

JT Fixed Display