Уапсена уредничка поради статија во која ја критикува Владата!

Поради објавена статија во која ја критикува Владата во Турција, уапсена е уредничка на регионален турски весник.

 

Јелиз Корај, уредничка на весникот „Коџаели коз“ во округот Измит, била уапсена доцна синоќа во нејзиниот дом.

Корај, во статијата, ја критикува турската Влада за преувеличување на случувањета на 15 јули минатата година кога беше извршен обид за преврат.

Loading...