Гранатирана руската Амбасада во Дамаск

Два проектила биле истрелани врз руската Амбасада во Дамаск, Сирија, при што едниот го погодил објектот, а другот паднал во близина на зградата.

 

Москва го поддржува режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад и учествува во војната.

Нападот врз Амбасадата се случил само неколку часа откако бомба експлодирала во близина на болница во градот Идлиб, при што ранети биле пет лица.

Loading...