Вучиќ: Се правеа блесави на вашава телевизија, а имаат одлука да гласаат за Косово во УНЕСКО

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервјуто за РТС кажа дека се води кампања да се претстави Србија дека кова заговори со цел Македонија да гласа за влез на Косово во УНЕСКО.

Повеќе: Вучиќ: Се правеа блесави на вашава телевизија, а имаат одлука да гласаат за Косово во УНЕСКО

Дипломатите зачудени: Цела амбасада се повлекува само пред војна!

Ден после повлекувањето на вработените во амбасадата на Србија во Скопје, јавноста остана без детали за околностите под кои Белград повлече така драстичен дипломатски потег. Властите во Скопје демантираат дека имале разузнавачки активности кон српските институции и функционери, јавува телевизија N1.

Повеќе: Дипломатите зачудени: Цела амбасада се повлекува само пред војна!

Голем број подметнати пожари во Хрватска, објавена тревога

Поради големиот број пожари што беснеат во Хрватска, објавена е тревога за сите пожарникари во земјата, изјави главниот командир на пожарникарската служба на Хрватска, Славко Туцаковиќ.

Повеќе: Голем број подметнати пожари во Хрватска, објавена тревога

„Катимерини“: Атина загрижена поради спорот меѓу Белград и Скопје

Грчките дипломати со загриженост ги следат случувањата на Балканот откако Србија го повлече целиот персонал од својата амбасада во Скопје и ја обвини Македонија за офанзивни активности во очигледниот гнев поради подобрувањето на односите со нејзиниот сосед Косово, поранешната српска покраина, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Повеќе: „Катимерини“: Атина загрижена поради спорот меѓу Белград и Скопје

Михајловиќ: Србија нема да дозволи загрозување на нејзината безбедност

Потпретседателката на српската влада, Зорана Михајловиќ, изјави дека главен интерес на Србија е стабилноста на регионот како предуслов за економски развој, но оти Србија нема да дозволи на каков било начин некој да ја загрози нејзината безбедност. Коментирајќи ги критиките на опозицијата за повлекувањето на персоналот на српската амбасада во Скопје, таа изјави дека токму во времето на владеењето на Демократската партија на Вук Јеремиќ, Србија била скарана со целиот регион и со најмоќните земји во светот.

Повеќе: Михајловиќ: Србија нема да дозволи загрозување на нејзината безбедност

Земјотресот од 4 степени однесе животи, има и многу повредени

Во земјотресот што синоќа го погоди италијанскиот туристички остров Искија загинаа две лица, 40 се повредени, а девет се водат како исчезнати. Спасувачите се обидуваат да извлечат две деца од под урнатините, соопштија локалните власти. Од урнатините на една зграда било извлечено едно седуммесечно бебе.

Повеќе: Земјотресот од 4 степени однесе животи, има и многу повредени

Страшна железничка несреќа - многу повредени

Во судир на возови на железничка станица во предградие на Филаделфија повредени се 42 лица, од кои ниту еден не е во тешка состојба, соопштија локалните власти. Портпаролката на сообраќајната агенција во југоисточна Пенсилванија, Хедер Редферн, изјавила дека судирот се случил 15 минути по полноќ по локално време, пренесе АП.

 

Повеќе: Страшна железничка несреќа - многу повредени

(ВИДЕО) Сите трчаа во паника, има мртви, повредени и исчезнати под урнатини - земјотрес вечерва ја стресе Италија

Непознат број повредени и исчезнати по земјотресот со јачина од 3,6 степени според Рихтер, што вечерва го потресе италијанскиот град Неапол, пренесува „Раша тудеј“. Според првите информации има загинато најмалку едно лице. Најпогодено е популарно туристичко место во близина на вулканот Ишиа.

 

Повеќе: (ВИДЕО) Сите трчаа во паника, има мртви, повредени и исчезнати под урнатини - земјотрес вечерва ја...

Нов инцидент - полицијата застрела човек

Полицијата која е во потрага по главниот осомничен од нападот во Барселона во област западно од градот застрела човек кој на себе носел експлозивен појас, пренесе Би-би-си. Пријавено е дека пукањето се случило на пат во Субиратс, додава британскиот сервис.

Повеќе: Нов инцидент - полицијата застрела човек

Убиен главниот осомничен за нападот во Барселона, потврди полицијата

Шпанската полиција потврди дека го убила 22-годишниот Јунес Абујакуб, главниот осомничен за терористичкиот напад во центарот на Барселона, во кој загинаа 13 лица, а над 100 беа повредени, јавуваат светските агенции.

Повеќе: Убиен главниот осомничен за нападот во Барселона, потврди полицијата

Страница 2 од 641