Трамп: Конфузијата на доделувањето на Оскарите е поради опседнатост со политиката

Американскиот претседател Доналд Трамп ја коментираше конфузијата на церемонијата на најпрестижните филмски награди Оскарите, сметајќи дека главната награда на вечерта погрешно ја доделија поради прекумерната опседнатост на Холивуд со политиката, и генерално нападите врз него.

Повеќе: Трамп: Конфузијата на доделувањето на Оскарите е поради опседнатост со политиката

Четири лица мртви по пад на авион

Четири лица загинале, а уште две биле повредени, кога мал авион се урнал во населбата Риверсајд, во близина на Сан Хозе во Калифорнија.

Повеќе: Четири лица мртви по пад на авион

Во Франција нов случај на мистериозно исчезнување на цело семејство

Четири лица од исто семејство, се чини сосема обично, исчезнале пред единаесет дена во местото Орвол близу Нант, на западот од Франција, што е мистериозен случај кој потсетува на случајот не едно друго семејство убиено во 2011 година.

Повеќе: Во Франција нов случај на мистериозно исчезнување на цело семејство

Во Чиле три жртви и 19 исчезнати по невремето

Поплавите и излевањата на реките во централните делови од Чиле однесоа три живота и најмалку 19 луѓе се водат како исчезнати, соопшти во понеделникот вечерта националната служба за вонредни состојби.

Повеќе: Во Чиле три жртви и 19 исчезнати по невремето

Трамп: САД потрошиле на операциите на Блискиот исток над 6 трлн долари и ништо не постигнаа

Соединетите држави потрошиле во изминатиот период на воените операции и поддршката на сојузниците на Блискиот исток повеќе од 6 трилиони долари и на крајот ништо не постигнаа, изјави американскиот претседател Доналд Трамп во понеделникот на состанокот со гувернерите на сојузните држави во Белата куќа.

Повеќе: Трамп: САД потрошиле на операциите на Блискиот исток над 6 трлн долари и ништо не постигнаа

Ирачките сили заземаа клучен мост во Мосул

Ирачките безбедносни сили успеаја да ја преземат контролата врз еден од клучните мостови на реката Тигрис што ќе им овозможи да напредуваат во западниот дел од вториот по големина град Мосул, каде што во урбана средина се утврдени борците на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, последниот нејзин голем бастион во Ирак.

Повеќе: Ирачките сили заземаа клучен мост во Мосул

Сириската опозиција во вторник ќе се сретне со претставници на Русија, бараат притисок врз Асад

Сириската опозиција ја повика во понеделникот Русија да изврши притисок врз својот сојузник сирискиот претседател Башар ал-Асад како услов до одржување на вистински мировни преговори во Женева, и објави дека во вторникот ќе се сретне со руските претставници во овој швајцарски град.

 

Повеќе: Сириската опозиција во вторник ќе се сретне со претставници на Русија, бараат притисок врз Асад

Хан: Состојбата на Западен Балкан и натаму е кревка, но патот кон ЕУ ќе биде потврден

Сите мораме да бидеме свесни дека состојбата на Западен Балкан и натаму е кревка, но лидерите на ЕУ во март ќе го потврдат патот на регионот во ЕУ, изјавил во понеделникот во Брисел еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан по отворањето на новите две поглавја од преговорите помеѓу ЕУ и Србија, пренесуваат српските медиуми.

Повеќе: Хан: Состојбата на Западен Балкан и натаму е кревка, но патот кон ЕУ ќе биде потврден

Австрија и Германија повикаа да се збијат редовите на членките на ЕУ

Државните членки на Европска унија мора да ги збијат редовите за да се соочат со новите притисоци од администрацијата на САД и од Русија, изјавија во понеделникот во Виена австрискиот канцелар Кристиан Керн и неговиот гостин германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел.

 

Повеќе: Австрија и Германија повикаа да се збијат редовите на членките на ЕУ

Берлин го потврди погубувањето на германскиот заложник

Германското министерство за надворешни работи потврди во понеделникот дека милитантите од исламистичата група Абу Сајаф на југот од Филипини го погубила германскиот заложник.

Повеќе: Берлин го потврди погубувањето на германскиот заложник

Страница 3 од 568