Политико: Велика Британија ги блокира буџетските преговори со ЕУ

Поради претстојните британски парламентарни избори, Велика Британија ги блокира преговорите за буџетот на ЕУ, пренесува Политико.

Повеќе: Политико: Велика Британија ги блокира буџетските преговори со ЕУ

Меркел: Туск се стреми за разговори со Ердоган

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск ќе се стреми кон разговори со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој ќе биде присутен на самитот на НАТО во Брисел закажан за 25 мај. Ова го соопшти агенцијата Ројтерсs, повикувајќи се на изјава на германската канцеларка Ангела Меркел.

Повеќе: Меркел: Туск се стреми за разговори со Ердоган

Илир Мета најавува интезивни преговори за кризата

Само еден ден откако беше избран за претседател на Албанија, Илир Мета се откажа од сите функции во Социјалистичкиот сојуз за интеграција, оставајќи го раководството на партијата во рацете на Петрит Васили.

Повеќе: Илир Мета најавува интезивни преговори за кризата

ПОПЛАДНЕВО ЗЕМЈАТА СЕ ТРЕСЕШЕ: Земјотрес со интензитет од 5,7 степени

Земјотрес со интензитет од 5,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на вториот по бројот на население и третиот по големина јапонски остров Кјушу, покажуваат податоците од Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

 

Повеќе: ПОПЛАДНЕВО ЗЕМЈАТА СЕ ТРЕСЕШЕ: Земјотрес со интензитет од 5,7 степени

ЕКСПЛОЗИЈА НА АВТОМОБИЛ-БОМБА: Се јавува за четворица загинати полицајци

Четворица ирачки полицајци се убиени вчера кога бомбаш-самоубиец се разнесе со автомобил-бомба пред нивната станица, во близина на улицата каде што се сместени канцелариите на неколку странски медиуми во Багдад, соопшти извор од ирачките сили за безбедност.

Повеќе: ЕКСПЛОЗИЈА НА АВТОМОБИЛ-БОМБА: Се јавува за четворица загинати полицајци

Американски сили почнаа да патролираат по турско-сириската граница

Американски сили почнаа да патролираат по турско-сириската граница, за да спречат судири меѓу турски војници и курдските милитанти, пишува американскиот весник The Wall Street Journal.

Повеќе: Американски сили почнаа да патролираат по турско-сириската граница

ГУСТ СНЕГ ЈА ЗАТРУПА ДРЖАВАТА: Пред 1 мај хаос во сообраќајот

Вистинска снежна бура предизвика проблеми во сообраќајот во БиХ, кој се должи на фактот дека во пресрет на првомајските празници, многумина патуваат кон југот на земјата.

Повеќе: ГУСТ СНЕГ ЈА ЗАТРУПА ДРЖАВАТА: Пред 1 мај хаос во сообраќајот

Абе сака да го реши спорот со Русија

Премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, вели дека земјата сака да го реши територијалниот спор, кој фрли сенка на односите со Русија по завршување на Втората светска војна.

Повеќе: Абе сака да го реши спорот со Русија

Страница 4 од 709