Убиен американски војник во Јемен

Еден американски војник е убиен, а тројца се ранети во Јемен.

Повеќе: Убиен американски војник во Јемен

Меркел ја осуди уредбата на Трамп со која се забранува влез во САД на лица од седум земји

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја осуди уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез во САД на лицата од седум муслимански земји, наведувајќи дека таа е неоправдана.

Повеќе: Меркел ја осуди уредбата на Трамп со која се забранува влез во САД на лица од седум земји

ТЕРОРИСТИТЕ ВО ПАНИКА: Трамп и нареди на војската на САД да утврди план за уништување на „Исламска држава“ во рок од 30 дена!

Претседателот на САД Доналд Трамп потпишал наредба на војската на САД да утврди план за победа над „Исламска држава“ во Сирија и Ирак.

Повеќе: ТЕРОРИСТИТЕ ВО ПАНИКА: Трамп и нареди на војската на САД да утврди план за уништување на „Исламска...

Канада ќе ги прифати сите мигранти без оглед на верата

Канадскиот премиер Џастин Трудо ја потврди подготвеноста на неговата земја даги прифати бегалците „без оглед на нивната вера“, ден по одлуката на Белата куќа да се забрани влез во САД на државјани на седум муслимански земји.

Повеќе: Канада ќе ги прифати сите мигранти без оглед на верата

ПОЛИЦИЈАТА НА НОЗЕ: Утрово пронајдени заклани маж и жена

Маж со нож си ги убил својата сопруга и син, пренесуваат српските медиуми за настанот кој го потресе селото во близина на Мали Зворник, Србија.

Повеќе: ПОЛИЦИЈАТА НА НОЗЕ: Утрово пронајдени заклани маж и жена

Љубители на селфи до смрт измачија делфинче

Корисниците на социјалните мрежи се гневни поради инцидентот кој се одиграл на плажата кај Санта Тересите во Аргентина, кога толпата опкружила младенче на делфин кое се насукало во плиткото, измачувајќи го до смрт снимајќи со него селфи, наместо да му помогнат на животинчето да се врати во водата.

Повеќе: Љубители на селфи до смрт измачија делфинче

Оланд го предупредил Трамп на опасноста од изолационизам

Францускиот претседател Франсоа Оланд гo предупредил новиот американски колега по должност Доналд Трамп на опасноста од изолација и го повикал на почитувањето на начелото за прифаќање на беглаците, „еден од темелите на демократијата“, според соопштението од Елисејската палата во врска со телефонскиот разговор од саботата вечерта.

Повеќе: Оланд го предупредил Трамп на опасноста од изолационизам

Трамп и Меркел согласни сите членки на НАТО чесно да ја финансираат својата безбедност

Германската канцеларка Ангела Меркел и американскиот претседател Доналд Трамп се согласиле за важноста на НАТО алијансата и неопходноста сите земји членки да го плаќаат чесно својот финансиски удел за заедничката безбедност, соопштено е по телефонскиот разговор на двајцата челници во саботата вечерта по средноевропско време.

Повеќе: Трамп и Меркел согласни сите членки на НАТО чесно да ја финансираат својата безбедност

Трамп им даде 30 дена на генералите да подготват план против IS

Американскиот претседател Доналд Трамп во саботата по локално време ќе го потпише указот со кој на воениот врв ќе му даде рок од 30 дена да изработат план за конечно справување со ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава (IS), изјави висок претставник на неговата администрација.

Повеќе: Трамп им даде 30 дена на генералите да подготват план против IS

Трамп и Путин го завршија првиот официјален телефонски разговор

Во саботата вечерта по средноевропско време, по 50 минути заврши долгоочекуваниот во светот телефонски разговор меѓу новиот американски претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин, кој се смета за историски и од кој се очекува да ги ресетира американско-руските односи кои се на најниското ниво од крајот на Студената војна, а во чиј тек било разговарано за сите отворени прашања меѓу двете земји, особено за заедничката соработка на рамноправна основа.

Повеќе: Трамп и Путин го завршија првиот официјален телефонски разговор

Страница 324 од 341