Хоџај: Идеите на Србија за промена на границите се опасни

Поранешниот шеф на косовската дипломатија Енвер Хоџај изјави дека границите на Косово се меѓународно признаени и дека идеите на Србија за промена на границите се опасни и неприфатливи.

Повеќе: Хоџај: Идеите на Србија за промена на границите се опасни

Пенс: Нема да стоиме настрана додека Венецуела пропаѓа

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека САД ќе ја искористат својата економска и демократска моќ за да помогнат во обновување на демократијата во Венецуела.

Повеќе: Пенс: Нема да стоиме настрана додека Венецуела пропаѓа

Трамп нареди проверка дали кинеските договори за трговија им нанесуваат штета на американските компании

Американскиот претседател Доналд Трамп му нареди на својот постојан советник за трговија Роберт Лајтхајзер да ги преиспита трговските политики на Кина и да провери дали тие им нанесуваат штета на американските компании.

Повеќе: Трамп нареди проверка дали кинеските договори за трговија им нанесуваат штета на американските...

САД не се за промена на севернокорејскиот режим

Двајцата високи американски претставници Џим Матис и Рекс Тилерсон, порачуваат дека САД не се заинтересирани за промена на режимот во Северна Кореја или брзо повторно обединување на двете Кореи. Шефот на Пентагон и државниот секретар во заеднички текст во „Волстрит џурнал“ нагласуваат дека САД преферираат дипломатско решение на нуклеарната криза, особено со помош на Кина, но да не вклучува ни воени акции.

Повеќе: САД не се за промена на севернокорејскиот режим

Тимошенко: На Украина ѝ се закануваат санкции поради Северна Кореја

На Украина ѝ се закануваат санкции и катастрофа доколку се потврдат информациите дека Киев ѝ испорачал оружје и воена технологија на Северна Кореја, оценила лидерката на опозициската партија Отаџбина, Јулија Тимошенко.

Повеќе: Тимошенко: На Украина ѝ се закануваат санкции поради Северна Кореја

Велика Британија сака привремена царинска унија по брегзитот

Велика Британија сака привремена царинска унија во преодниот период, по излегување од Европската Унија, и за тоа не би требало да плати, рече денеска министерот за брегзит, Дејвид Дејвис. Европската комисија, пак, одговори дека ќе го разгледа предлогот, пишува „Сибиз“.

Повеќе: Велика Британија сака привремена царинска унија по брегзитот

Иран се закани со рестартирање на нуклеарната програма

Иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди дека би можел да ја рестартира нуклеарната програма и „за неколку часа“ ако САД наметнат нови санкции. Тој истакна дека програмата би можела да биде понапредна отколку во 2015 година, кога Иран ги ограничи своите нуклеарни активности како дел од договорот со светските сили.

Повеќе: Иран се закани со рестартирање на нуклеарната програма

Могерини: Да се реши корејската криза итно и на мирен начин

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, повика на итно решавање на кризата на Корејскиот Полуостров на мирен, никако на воен начин.

Повеќе: Могерини: Да се реши корејската криза итно и на мирен начин

Страница 5 од 634