СИЛНО НЕВРЕМЕ ОДНЕСЕ ЧОВЕЧКИ ЖИВОТ - Еве ги деталите

Најмалку едно лице го загубило животот во силното невреме кое го зафати северниот дел на Германија. Поради невремето прекина е железничкиот сообраќај помеѓу неколку градови во овој дел на државата, соопшти полицијата.

Повеќе: СИЛНО НЕВРЕМЕ ОДНЕСЕ ЧОВЕЧКИ ЖИВОТ - Еве ги деталите

ЕУ ги продолжи санкциите кон Русија

Лидерите на земјите членки на Европска Uнија (ЕУ) ги продолжија санкциите кон Русија на уште шест месеци поради непочитувањето на договорот од Минск, соопшти претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Повеќе: ЕУ ги продолжи санкциите кон Русија

БЕСА подготвува закон за јазици

Партијата Движење Беса го подготвува законот за јазици и наскоро ќе ја достави драфт-верзијата до Собранието, рече пратеникот Фадил Зендели на прес-конференција во Собранието.Тој рече дека Парламентарното мнозинство не заложило законот за употреба на албанскиот јазик да го стави во листата на приоритетните како што ветувало, па затоа Беса одлучила да изготви верзија која според Зендели ќе биде прифатлива не само за албанците туку и за сите други заедници.

Повеќе: БЕСА подготвува закон за јазици

Меј: Уште 600 солитери имаат запалива фасада

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека уште 600 згради во Англија имаат слична високо запалива надворешна фасада како и кулата Гренфел, која целосно изгоре. Во тој пожар загинаа 79 луѓе, а станарите ги критикуваа локалните власти поради начинот и брзината со кои реагираа градските служби, но и поради вградувањето на запалив материјал за време на реновирањето на зградата.

Повеќе: Меј: Уште 600 солитери имаат запалива фасада

Ципрас со честитка до Заев: Грција очекува соработка со новата македонска Влада

Премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, денеска упати честитка до претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по повод преземањето на премиерската должност.

Повеќе: Ципрас со честитка до Заев: Грција очекува соработка со новата македонска Влада

Разбиена група од Србија – краделе возила во Австрија и Франција

Австриската полиција разбила група од Србија која во Франција и Австрија крадела возила од марката „Рено“. Покраинската криминалистичка служба во Виена и специјалното одделение влегле во трага на бандата која веќе во Париз крадела возила, пред да почне да „работи“ во Виена, минатата година. Во акцијата уапсени се седум лица, соопшти полицијата.

Повеќе: Разбиена група од Србија – краделе возила во Австрија и Франција

Русија објави доверливи документи од Втората светска војна

Министерството за одбрана на Русија за годишнината од почетокот на Втората светска војна објави повеќе од 100 страници запишани спомени и документи на советските воени команданти.

Повеќе: Русија објави доверливи документи од Втората светска војна

Меркел: иднината на ЕУ е побитна од разговорите за Брегзит

Германската канцеларка Ангела Меркел на самитот на лидерите на ЕУ во Брисел оцени дека обликувањето на иднината на ЕУ е поголем приоритет од преговорите со Велика Британија

Повеќе: Меркел: иднината на ЕУ е побитна од разговорите за Брегзит

Сопственичката на куќата во која е роден Хитлер ја тужи државата

Одлуката на австриската влада за експропорација на куќата во која е роден Адолф Хитлер е неуставна и постојат други начини да се спречи да биде атракција за неонацистите, вели адвокатката на некогашната сопственичка на куќата.

Повеќе: Сопственичката на куќата во која е роден Хитлер ја тужи државата

Трамп: Не поседувам никакви снимки од разговорите со Коми

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска изјави дека не поседува никакви снимки од разговорите со поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми.

Повеќе: Трамп: Не поседувам никакви снимки од разговорите со Коми

Страница 5 од 507

JT Fixed Display