ОТКРИЕН ПЛАНОТ: Уапсените Срби планирале да го лишат од слобода црногорскиот премиер и да го заземат Собранието!

Директорот на црногорската полиција Славко Стојановиќ соопшти дека во текот на ноќта се уапсени 20 државјани на Србија, осомничени за создавање криминална организација и тероризам. Таа информација ја потврди и Обвинителството.

Повеќе: ОТКРИЕН ПЛАНОТ: Уапсените Срби планирале да го лишат од слобода црногорскиот премиер и да го...

ПУТИН ЗГРМИ: Американци, сè започна со Југославија!

Влошувањето на односите на релација Москва-Вашингтон не ги предизвикал конфликт во Сирија, туку се започнало уште со распадот на Југослација, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Повеќе: ПУТИН ЗГРМИ: Американци, сè започна со Југославија!

УАПСЕНИ 20 СРБИ: Планирале терористички напади во Црна Гора!

Црногорската полиција соопшти дека уапсилe 20 луѓе осомничени дека планирале вооружени напади по завршувањето на гласањето на парламентарните избори, пренесе Радио Слободна Европа.

Повеќе: УАПСЕНИ 20 СРБИ: Планирале терористички напади во Црна Гора!

Парламентарни избори во Црна Гора

Во Црна Гора во недела се одржуваат парламентарни избори, десетти по ред од воведувањето на повеќпартискиот систем и четврти избори по ред во независна Црна Гора, пренесуваат тамошните медиуми.

Повеќе: Парламентарни избори во Црна Гора

САД тврдат дека јеменските бунтовници повторно нападнале американски воени бродови

Разурнувачи на воената морнарица на САД повторни во саботата ноќта биле нападната со ракети истрелани од територијата на Јемен оја е под контрола на побунетото шиитско племе Хури, изјавил функционер на американската војска, пренесуваат агенциите.

Повеќе: САД тврдат дека јеменските бунтовници повторно нападнале американски воени бродови

САД регистрирале неуспешен ракетен тест на Северна Кореја

Американската армија детектирала неуспешен севернокорејски обид за лансирање на балистичка ракета од среден дострел во близина на градот Кусонг, објави министерството за одбрана на САД.

Повеќе: САД регистрирале неуспешен ракетен тест на Северна Кореја

WikiLeaks објави податоци за понудата на Катар да донира милион долари за Клинтон

Организацијата WiiLeaks на својот портал во осмото продолжение од објавувањето на тајната преписка во врска со демократската кандидатка на американските претседателски избори на 8-ми ноември, Хилари Клинтон, објави преписка од соработниците на фондацијата Клинтон од која произлегува дека владата на Катар понудила да му исплати на поранешниот претседател Бил Клинтон милион долари што може да биде „врв на ледениот брег“ од овие разобличувања, коментираше во саботата американската телевизија Fox News.

Повеќе: WikiLeaks објави податоци за понудата на Катар да донира милион долари за Клинтон

Меркел: Мора да се вложат напори за да се депортираат имигрантите на кои им е одбиен азилот

Германската канцеларка изјави во саботата дека Германија мора да вложи национални напори за да ги депортира оние имигранти коишто немаат право да останат во оваа земја откако им се одбиени барањата за азил.

Повеќе: Меркел: Мора да се вложат напори за да се депортираат имигрантите на кои им е одбиен азилот

Извори: Ирачките и американските сили започнаа артилериско гранатирање на Мосул

Вооружените сили на Ирак и на САД започнале интензивен артилериски оган на источните делови на северниот ирачки град Мосул, кој од 2014 година е под контрола на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, објави ноќта кон неделата по средноевропско време агенцијата Sputnik, наведувајќи извор во безбедносните ирачки сили.

Повеќе: Извори: Ирачките и американските сили започнаа артилериско гранатирање на Мосул

Кремљ ја осуди „агресивноста“ на САД без преседан

Кремљ во саботата го осуди нивото на агресивност на САД без преседан, додека Вашингтон ја обвинува Москва дека се меша во американските претседателски избори.

Повеќе: Кремљ ја осуди „агресивноста“ на САД без преседан

Страница 491 од 500

JT Fixed Display