Хрватска нема да ги признае резултатите од арбитражата за границата

“Одлуката не не обврзува, за нас арбитражата е затворен случај. Таа е неповратно контаминирана, за што некои лица на словенечка страна поднесоа и оставки“, порача денеска од Брисел хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, одговарајќи на прашањето за спорот околу границата меѓу Хрватска и Словенија.

Повеќе: Хрватска нема да ги признае резултатите од арбитражата за границата

Германија го укина финансирањето на две нацистички партии

Германија од денеска го укина финансирањето на екстремно-десничарските политички партии, вклучувајќи ја партија НПД, која се смета за неонацистичка. Одлуката беше донесена по два претходни обиди за забрана на оваа партија.

Повеќе: Германија го укина финансирањето на две нацистички партии

Руската Дума ги направи доверливи имотите и сметките на јавните личности

Руската Дума усвои закон со кој се штитат личните податоци на официјалните личности, членови на нивното семејство, директори на државни компании и други, под заштита на Федералната служба за заштита (FSO), помалку од две недели откако илјадници луѓе излегоа на улиците во Русија за да протестираат против корупцијата.

Повеќе: Руската Дума ги направи доверливи имотите и сметките на јавните личности

ИЗГОРЕА ЖИВИ ЛУЃЕ: Страшна сообраќајка меѓу камион, автобус и амбулантни возила - многу мртви

Во судир на камион натоварени со камења, автобус и две амбулантни возила во југоисточниот дел на Бразил загинаа 21 луѓе, а беа повредени речиси 30 од нив, соопшти денеска на бразилската полиција.

Повеќе: ИЗГОРЕА ЖИВИ ЛУЃЕ: Страшна сообраќајка меѓу камион, автобус и амбулантни возила - многу мртви

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА - Уапсени над 20 лица, се вршат претреси врз домовите на...

Словенечката полиција, денеска објавила дека во рамките на обемната истрага во средата,, извела 25 куќни претреси низ целата територија на Љубљана и Цеље.

Повеќе: ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА - Уапсени над 20 лица, се вршат претреси врз домовите на...

Претепал жена во автобус бидејќи носела прекратка сукња (ВИДЕО)

Еден маж е уапсен поради напад на девојка во автобус бидејќи, како што тој тврди, му засметало тоа што носи прекратка сукња за време на рамазан.

Повеќе: Претепал жена во автобус бидејќи носела прекратка сукња (ВИДЕО)

Возач на Фејсбук предупредил на сообраќајна контрола, па го осудиле

Еден возач од Швајцарија мора да плати казна затоа што преку „Фејсбук“ предупредил на полициска контрола во една улица.

Повеќе: Возач на Фејсбук предупредил на сообраќајна контрола, па го осудиле

ДРАМА ВО ХРВАТСКА: Со глисер влетал во капачи на плажа, има повредени

Во судир на глисер и туристички брод пред Цриквеница во Хрватска три лица се повредени, јавуваат хрватските медиуми.

Повеќе: ДРАМА ВО ХРВАТСКА: Со глисер влетал во капачи на плажа, има повредени

ФОТО: Од жештината се подигна автопатот кај...

Автопатот E314 од Лувен до Лумен во Белгија беше затворен за сообраќај еден ден откако, поради високата температура, се подигна асфалтот на оваа делница. Агенцијата на фламанската патна мрежа посочи дека сообраќајот бил пренасочен и тоа создало колони.

 

Снајперист усмртил терорист на ИД од најголемо растојание: Куршумот летал 10 секунди!

Снајперист на канадските сили усмртил борец на Исламска држава од оддалеченост од 3.540 метри во Ирак минатиот месец, пренесе Би-Би-Си.

Повеќе: Снајперист усмртил терорист на ИД од најголемо растојание: Куршумот летал 10 секунди!

Страница 6 од 507

JT Fixed Display