Во Авганистан ликвидирани двајца команданти на талибаните

Авганистанските безбедносните сили ликвидирале двајца команданти на радикалното исламско движење Талибан во покраината Лагар во централниот дел од земјата, пренесува во неделата агенцијата Pajhwok, повикувајќи се на локалните власти.

Повеќе: Во Авганистан ликвидирани двајца команданти на талибаните

Екс иранскиот претседател Ахмадинеџад во писмо до Трамп ги препознава неговите доблести

Поранешниот ирански ултраконзервативен претседател Мамуд Ахмадинеџад, од 2005 до 2013 година, му напиша во неделата отворено писмо на новиот американски претседател Доналд Трамп во коешто му признава доблести, особено фатот дека „чесно“ го опишал „корумпираниот“ политички систем на САД.

 

Повеќе: Екс иранскиот претседател Ахмадинеџад во писмо до Трамп ги препознава неговите доблести

И во Лондон автомобил на тротоар покоси пешаци

Најмалку пет лица се повредени во британската престолнина Лондон во неделата утрото, кога автомобил покоси пешаци на тротоар, во уште еден од низата слични инциденти во светот кои се случија во неделата.

 Инцидентот се случил во неделата утрото на југоистокот од Лондон, на Бромли Роуд во квартот Белингем. Возачот го качил возилото на тротоарот, собирајќи неколку лица, а пота удрил во ѕидот на една зграда, пишува електронското издание на весникот Mirror.

Пет лица се хоспитализирани. Двајца мажи и една жена се во ритична состојба. Засега не се познати причините за оваа несреќа.

Но ова не е прв случај кога автомобили налетуваат на пешаци последниов ден.

Ноќта кон неделата вооружен со нож возач на „опел“ нападна луѓе на плоштадот Бузмаркплац во германскиот град Хајделберг. Притоа настрадаа три лица, а еден од нив подоцна почина во болница. Возачот, исто така, е хоспитализиран.

Уште еден сличен инцидент се случи во неделата во американскиот град Њу Орлеанс. Таму возило управувано од пијан возач влета во толпата луѓе кои ја следеа парадата Марди Грас, празни пред започнувањето на Големите пости. Според последните податоци, повредени се 28 лица, од кои 21 се хоспитализирани, а за 12 луѓе лекарите изјавија дека се во критична состојба.

СВЕТОТ ВО СТРАВ: Ни се заканува тероризам каков што не е виден речиси половина век!

Британските граѓани се соочуваат со опасност од тероризам каков што не е виден од бомбашките напади на ИРА седумдесетите години.

Повеќе: СВЕТОТ ВО СТРАВ: Ни се заканува тероризам каков што не е виден речиси половина век!

СЕ ЗАПАЛИЛ МОТОРОТ!? Авион на „Аерофолт“ веќе час и половина кружи во воздух

Патнички авион на руската авиокомпании Аерофлот, кој летал од Цирих до Москва е пренасочен по 20 минути лет да се врати на аеродромот во Цирих.

Повеќе: СЕ ЗАПАЛИЛ МОТОРОТ!? Авион на „Аерофолт“ веќе час и половина кружи во воздух

Иранскиот претседател Роухани реши да се кандидира

Иранскиот претседател Хасан Роухани одлучи дека „ќе учествува на претседателските избори“ на 19-ти мај за вториот четиригодишен мандат, изјави во неделата потпретседателот задолжен за парламентарни работи Хосеинали Амири.

Повеќе: Иранскиот претседател Роухани реши да се кандидира

ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА - Запленети 312 килограми марихуана

Грчката полиција запленила 312 килограми марихуана на грчко-албанската граница и го уапсила 21-годишниот Албанец кој ја пренесувал.

Повеќе: ГОЛЕМА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА - Запленети 312 килограми марихуана

СЕ СЛУЧИ ЧУДО - Лекарите шокирани кога виделе што преживеал овој човек

Еден Бразилец се смета за еден од најсреќните луѓе во светот откако преживеал страотен удар на гума по глава.

Повеќе: СЕ СЛУЧИ ЧУДО - Лекарите шокирани кога виделе што преживеал овој човек

ХАОС СРЕДЕ КАРНЕВАЛ - Пијан возач влета во толпа луѓе, 28 лица повредени

Вчера на карневалот Марди грас во Њу орлеанс, 28 лица се повредени, откако возач влетал во маса полна со луѓе.

Повеќе: ХАОС СРЕДЕ КАРНЕВАЛ - Пијан возач влета во толпа луѓе, 28 лица повредени

Страница 6 од 568