Трамп им вети здравствено осигурување на сите Американци

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека со неговиот план за измена на законот за здравствено осигурување ќе бидат осигурани сите американски државјани.

Повеќе: Трамп им вети здравствено осигурување на сите Американци

Трамп има еден услов за Путин

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека ќе понуди укинување на санкциите против Русија во замена за договор за намалување на нуклеарното оружје со Владимир Путин.

Повеќе: Трамп има еден услов за Путин

Нов терористички напад во Турција: Загина полицаец, четворица ранети

Во терористички напад на полициска екипа во местото Сур, во турската провинција Дијарбакир, загинал полицаец, а четворица службеници се ранети.

Повеќе: Нов терористички напад во Турција: Загина полицаец, четворица ранети

Трудна жена почина во Шведска оти немало место во болница

Шведските болници се борат за место повеќе за своите пациенти, а поради немање место на одделение, една бремена жена почина во одделението за итна помош.

Повеќе: Трудна жена почина во Шведска оти немало место во болница

Кремљ и тимот на Трамп негираат средба на челниците на Исланд

Транизицискиот тим на новоизбраниот американскиот претседател Доналд Трамп и Кремљ негираа дека Трамп планира средба со рускиот претседател Владимир Путин на самитот на Исланд за неколку седмици, во текот на своето прво патување во странство по стапувањето на должноста.

Повеќе: Кремљ и тимот на Трамп негираат средба на челниците на Исланд

Директорот на CIA му порача на Трамп да внимава што зборува

Џон Бренан во интервјуто за американската телевизиска мрежа Fox News изјави дека Доналд Трамп, откако ќе ја положи заклетвата, мора д биде внимателeн кога дава изјави, алудирајќи на неговите коментари на Twitter.

Повеќе: Директорот на CIA му порача на Трамп да внимава што зборува

Нови 30 жртви во затворски безредија во Бразил

Најмалку 30 луѓе се убиени во текот на бунтот кој избувнал ноќта кон неделата по локално време во најголемиот затвор во сојузната бразилска држава Рио Гранде ду Норте, во северниот дел од земјата, што е последен во низата крвави немири во тамошните затвори.

Повеќе: Нови 30 жртви во затворски безредија во Бразил

Во Шпанија откриено оружје наменето за терористи, кое може да собори авион

Оружје, наменето за продажба на терористи и организирани криминални организации, е откриено изминатата седмица во Шпанија, а неговата цена на илегалниот пазар се проценува на 10 милиони евра, и притоа се запленети 10.000 до 12.000 парчиња оружје, вклучително и проектили со кои може да се собори авион, соопшти во неделата шпанската Национална гарда.

Повеќе: Во Шпанија откриено оружје наменето за терористи, кое може да собори авион

Страница 7 од 638