Преживеала во нападот на Бостонскиот маратон, загина во сообрајќајка во Дубаи

Студентка на Североисточниот Универзитет, Викторија Мекграт, која била тешко повредена од шрапнели при нападот на Бостонскиот маратон во 2013 година, загинала во сообраќајка во Дубаи, соопштија од нејзиниот факултет, јавува CNN.

Повеќе: Преживеала во нападот на Бостонскиот маратон, загина во сообрајќајка во Дубаи

УНИЦЕФ: Надлежните во Европа, Балканот и Турција да водат грижа за децата бегалци и мигранти

Во однос на исходот од Самитот на Европската унија (ЕУ) со Турција, УНИЦЕФ нагласува дека во спроведувањето на ваквите одлуки надлежните насекаде во Европа, на Балканот и во Турција треба да се раководат според основниот хуманитарен принцип „не повредувај“ во сè што се однесува на грижата за децата бегалци и мигранти.

Повеќе: УНИЦЕФ: Надлежните во Европа, Балканот и Турција да водат грижа за децата бегалци и мигранти

Меркел задоволна како ЕУ ја решава мигрантската криза со Турција, пред изборите

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави во вторникот дека работите се одвиваат во вистинска насока откако Европската унија постигнала нацрт договор со Турција за да се запре приливот на мигрантите во Европа, што претставува важно прашање пред изборите во германските сојузни држави во недела.

Повеќе: Меркел задоволна како ЕУ ја решава мигрантската криза со Турција, пред изборите

Данска: Тинејџерка обвинета за планирање бомбашки напади

Шеснаесетгодишна девојка е обвинета за планирање терористички напади во две училишта, едно од нив еврејско, откако набавила хемикалии потребни за изработка на бомби, објави во вторникот данската полиција.

Повеќе: Данска: Тинејџерка обвинета за планирање бомбашки напади

Почина Џорџ Мартин, легендарниот продуцент на Битлси

Легендарниот музички продуцент Џорџ Мартин, кој ги обликуваше Битлси и ги претвори во најпопуларниот и најважниот бенд на светот, почина во 90-сеттата година од животот, објави Ринго Стар.

Повеќе: Почина Џорџ Мартин, легендарниот продуцент на Битлси

Словенија од полноќ повторно го применува Шенгенскиот договор

Словенија од полноќ повторно во целост го применува Шенгенскиот договор на својата граница со Хрватска, јавува словенечката агенција СТА.

Повеќе: Словенија од полноќ повторно го применува Шенгенскиот договор

Во Франција започна судењето на „забарот на стравот и ужасот“

Судењето на Холанѓанецот Јакобус Марк ван Ниероп, наречен „забарот на стравот и ужасот“ поради сакатењата и мачењата на неговите пациенти во периодот од 2008 до 2012 година, започна во вторникот во Невер, во централна Франција.

Повеќе: Во Франција започна судењето на „забарот на стравот и ужасот“

Надежите за координација на произведувачите на крена нафтата над 41 долар

Цените на нафтата на меѓународните пазари повторно пораснаа во вторникот, поткрепени од надежите дека водечките светски произведувачи ќе преземат координирани мерки за да ги поддржат цените.

Повеќе: Надежите за координација на произведувачите на крена нафтата над 41 долар

УНХЦР смета дека планот ЕУ-Турција за миргантите е спротивен на европското и меѓународното право

Агенцијата на Обединетите нации за бегалци УНХЦР соопшти во вторникот дека „брзото решение“ на проблемот со мигрантите договорено во понеделникот во Брисел меѓу Европската унија и Турција, според кој мигрантите масовно ќе бидат враќани на турска територија, е спротивно на нивното право за заштита, како според европскиот така и според меѓународниот закон.

Повеќе: УНХЦР смета дека планот ЕУ-Турција за миргантите е спротивен на европското и меѓународното право

Страница 612 од 695