ВЕЧЕРВА ЕКСПЛОЗИЈА КАЈ МОСТАР: Мета началникот на вооружените сили, сомневања за тероризам!

Драматична ноќ во Мостар. Предмалку во тунелот Салаковац дојде до експлозија пред возилото во кој бил началникот на Заедничкиот штаб на Оруженитесили на БиХ, Анто Јелеќ.

Повеќе: ВЕЧЕРВА ЕКСПЛОЗИЈА КАЈ МОСТАР: Мета началникот на вооружените сили, сомневања за тероризам!

Норвешка: Двајца полицајци избодени со нож, напаѓачот во бегство

Непознато лице избодело со нож двајца норвешки полицајци во гратче на југот од Норвешка, соопшти полицијата за нападот за кој засега не е познат мотивот.

Повеќе: Норвешка: Двајца полицајци избодени со нож, напаѓачот во бегство

Столтенберг во Србија: Жалиме за секоја цивилна жртва од 1999-та година

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во петокот во Белград изјавил дека Северноатланската алијанса жали за секоја цивилна жртва во бомбардирањето на СР Југославија во 1999-та година, пренесуваат српските медиуми.

Повеќе: Столтенберг во Србија: Жалиме за секоја цивилна жртва од 1999-та година

Рускиот парламент донесе нови мерки против тероризмот

Рускиот парламент донесе во петокот нови мерки во сферата на националната безбедност, вклучително и можно проширување на овластувањето на државната разузнавачката служба, откако Кремљ по извештаите на Федералната служба за безбедност (ФСБ) дека рускиот патнички авион со 224 жртви на 31-ви октомври во Египет е урнат со терористички акт.

Повеќе: Рускиот парламент донесе нови мерки против тероризмот

Албанската полиција со засилени антитерористички мерки

Албанското МВР видно ги засилува мерките за заштита од терористички акции, но и во откривањето на терористи на своја територија, јавуваат албанските медиуми.

Повеќе: Албанската полиција со засилени антитерористички мерки

ЕЦБ е подготвена итно да воведе нови поттикнувачки мерки

Европската централна банка (ЕЦБ) подготвена е во краток рок да воведе мерки со кои би ја поттикнала анемичната инфлација во еврозоната, порача челникот на ЕЦБ, Марио Драги.

Повеќе: ЕЦБ е подготвена итно да воведе нови поттикнувачки мерки

ЕУ воведува контроли на шенгенските граници, без визи за Западен Балкан

Европската унија ќе ги измени одредбите на Шенген и ќе воведе пасошка контрола на шенгенските граници и за државјаните на Европската унија, но режимот без визи за престој до три месеци останува на сила за граѓаните на западен Балкан.

Повеќе: ЕУ воведува контроли на шенгенските граници, без визи за Западен Балкан

ОЖИВЕАЈА СТАРИТЕ ВРЕМИЊА: Вака се летувало во Југославија во 1978!

Британски туристи во 1978. година летувале во големата Југославија и се` снимиле со камера, а ТВ каналот MuCentury, кој собира архивски снимки од СССР, бивша Југославија и останатите земји од Балканот, на својот канал пушти видео како некогаш се летувало на овие простори.

Повеќе: ОЖИВЕАЈА СТАРИТЕ ВРЕМИЊА: Вака се летувало во Југославија во 1978!

ТРАГЕДИЈА поради која заплака цела ЈУГОСЛАВИЈА: Здравко Чолиќ посвети песна за девојката која трагично загина обидувајќи се да се спаси од...

Помина 41 година од трагедијата поради која плачеше цела бивша Југославија, а за никогаш да не се заборави се потруди и Здравко Чолиќ со песната „Она спава“.

Повеќе: ТРАГЕДИЈА поради која заплака цела ЈУГОСЛАВИЈА: Здравко Чолиќ посвети песна за девојката која...

Страница 626 од 638